Zaświadczenie certyfikacyjne to elektroniczne zaświadczenie, za pomocą którego dane służące do weryfikacji poświadczenia elektronicznego są przyporządkowane w szczególności do podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne i które umożliwiają identyfikację tego podmiotu lub organu. Okres ważności takiego zaświadczenia musi być oczywiście dłuższy niż okres ważności wydawanych certyfikatów kwalifikowanych.
W związku z wydłużeniem dopuszczalnego maksymalnego okresu ważności certyfikatów z 2 do 5 lat niezbędne się stało odpowiednie wydłużenie okresu ważności zaświadczeń certyfikacyjnych. Przyjęto, że będzie to wielokrotność okresu ważności certyfikatu kwalifikowanego z dodatkowym dwuletnim zapasem. W efekcie:
· zaświadczenie certyfikacyjne wydawane przez ministra właściwego do spraw gospodarki (albo analogiczny podmiot upoważniony), za pomocą którego dane służące do weryfikacji poświadczenia elektronicznego są przyporządkowane do kwalifikowanego podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne będzie ważne 12 lat (2 x 5 lat + 2 lata);
· zaświadczenie certyfikacyjne wydawane przez ministra właściwego do spraw gospodarki (albo analogiczny podmiot upoważniony), za pomocą którego dane służące do weryfikacji poświadczenia elektronicznego są przyporządkowane do ministra właściwego do spraw gospodarki (albo podmiotu upoważnionego) będzie ważne 26 lat (2 x 12 lat + 2 lata)
Projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowego trybu tworzenia i wydawania zaświadczenia certyfikacyjnego związanego z podpisem elektronicznym będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego.