Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 25 czerwca 2013 roku wydanym w sprawie K 30/12 stwierdził niekonstytucyjność delegacji ustawowe do określenia opłat za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego uzgadnianiem usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz związane z prowadzeniem krajowego systemu informacji o terenie, za udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego. Wymusiło to zaproponowanie zmian ustawowych.
Przedłożony do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne jako zasadę przyjmuje odpłatne udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Przypadku udostępnienia nieodpłatnego zostały zakreślone przedmiotowo – podmiotowo. Wszyscy zainteresowani będą mogli otrzymać nieodpłatnie dane z czterech zbiorów danych:
1) państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju,
2) państwowego rejestru nazw geograficznych, zawarte w bazie danych,
3) zawarte w bazie danych obiektów ogólnogeograficznych,
4) dotyczące numerycznego modelu terenu o interwale siatki co najmniej 100 m.
Z kolei nieodpłatny dostęp do wszystkich danych będzie przysługiwał na cele:
1) edukacyjne realizowane przez jednostki organizacyjne wchodzące w skład systemu oświaty, publiczne i niepubliczne szkoły wyższe oraz niektóre podmioty wymienione w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;
2) badań naukowych oraz prac rozwojowych realizowanych przez uczelnie i jednostki naukowe;
3) ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego przez służby specjalne.
Wysokość należnej opłaty będzie ustalana w oparciu o szczegółowy cennik, przy czym nie będzie niższa niż 30 zł. Wysokość opłaty oraz sposób jej obliczenia utrwalany będzie w Dokumencie Obliczenia Opłaty (DOO) wydawanym przez organ udostępniający materiały zasobu lub wykonujący inne czynności podlegające opłacie.
Dodać należy, że stawki opłat za udostępnianie zbiorów danych i innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego będą podlegać corocznej waloryzacji o prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem przyjmowany w ustawie budżetowej.
Nowelizacja nie ogranicza się jednak do kwestii związanych z opłatami za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Przykładowo następuje poszerzenie zakresu informacji, które mają być uwidaczniane w ewidencji gruntów i budynków o:
· informacje o ewentualnym wpisie do rejestru zabytków;
· informacje o objęciu obszaru gruntu formami ochrony przyrody;
· wartość katastralną nieruchomości.
Zmiany dotykają również obszarów jak np.: kontrola przedsiębiorców wykonujących prace geodezyjne lub kartograficzne, zasady prowadzenia geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, odpowiedzialność zawodowa geodetów.
Projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego będzie przedmiotem uzgodnień roboczych przed najbliższym posiedzeniem plenarnym Komisji Wspólnej.