Skreślenie warunku, że przedszkole lub szkoła są zobowiązane zorganizować naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym punkcie katechetycznym również w przypadku, gdy liczba uczniów (wychowanków) danego wyznania wynosi co najmniej trzy – to główna zmiana w przepisach prawa oświatowego będąca konsekwencją wyroku ETS z 15 czerwca 2010 roku Grzelak vs Polska.
Oznacza to, że obowiązek taki będzie występował zawsze, gdy na naukę religii danego wyznania zgłosi się mniej niż siedmiu uczniów (wychowanków) – przy liczbie większej lekcje muszą być zorganizowane w szkole (odpowiednio: przedszkolu).
Dalsze zmiany mają charakter pomocniczy i porządkowy. Wymienić przede wszystkim należy zmianę formy oświadczenia o życzeniu uczestniczenia w lekcjach religii (etyki). Życzenie takie będzie wyrażane w formie pisemnej i będzie miało zastosowanie w kolejnych latach szkolnych – do czasu ewentualnej zmiany oświadczenia.
Opisane zmiany zawarte są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, którego projekt trafił do Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu.