Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 5 grudnia 2013 roku (sygn.. akt K 27/12) orzekł, że przepisy wygaszające z mocy prawa po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw decyzje, na podstawie których było przyznane prawo do świadczeń pielęgnacyjnych są niezgodne z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją ma nastąpić na podstawie ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, której projekt został skierowany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Zasiłek dla opiekuna będzie przysługiwał osobom, które utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od dnia 1 lipca 2013 roku w związku z wygaśnięciem z mocy prawa decyzji przyznającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego:
- za okresy od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy, w których osoba spełniała warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.;
- od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli osoba spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.
Zasiłek nie będzie przysługiwał za okresy, w których zostało ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego.
Zasiłek dla opiekuna będzie wynosił 520 zł miesięcznie i będzie przyznawany wyłącznie na wniosek. Wniosek w tej sprawie musi być złożony w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy (z pewnymi wyjątkami) pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Projekt ustawy będzie opiniowany przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.