Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe narzędzia wsparcia dla kobiet i przedsiebiorców w ręku PARP

W wyniku analizy potrzeb Ministerstwo Rozwoju Regionalnego postanowiło wprowadzić dwa nowe narzędzia wsparcia finansowane ze środków PO KL. Są to: programy stażowe oraz opieka mentorska dla kobiet. Umożliwione zostanie również dofinansowanie usług doradczych dla przedsiębiorców w Punktach Konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług bez finansowania usług informacyjnych.

Celem programów stażowych jest – jak wskazują projektodawcy – włączenie przedsiębiorstw w działania mające wymiar edukacyjny (co będzie sprzyjało długofalowemu rozwojowi kapitału ludzkiego w organizacji oraz pozwala na reedukację kosztów związanych z rekrutacją pracowników) oraz zwiększenie adaptacyjności kadr gospodarki. Warunkiem uzyskania wsparcia na organizacje i prowadzenie staży będzie opracowane przez przedsiębiorcę programu stażowego spójnego z przedmiotem działalności i strategią przedsiębiorstwa, jak również zagwarantowanie wysokiej jakości merytorycznej oferowanych staży. Wydatki kwalifikowane obejmą w szczególności: wyposażenie miejsca pracy stażysty, wynagrodzenie opiekuna stażysty, rekrutacja studentów i absolwentów do odbycia stażu, szkolenie stażysty i zatrudnienie stażysty na umowę pracę (w wysokości do 50% kosztów wynagrodzenia).

Celem wsparcia opieki mentorskiej dla kobiet jest stworzenie systemu wsparcia i aktywizacji kobiet prowadzących lub planujących prowadzić własną działalność gospodarczą. Usługa doradcza w formie opieki mentora będzie polegać na indywidualnym wsparciu poszczególnych beneficjentek projektu przez grupę wykwalifikowanych mentorów. Mentor musi być doświadczonym biznesmenem, który odniósł sukces, jest w stanie podzielić się zdobytą wiedzą i poświęcić swój czas na wspieranie rozwijających się firm. Wydatkami kwalifikowanymi w ramach wsparcia będą w szczególności wydatki na pokrycie kosztów realizacji zindywidualizowanej usługi doradczej w formie opieki mentorskiej na rzecz kobiet, pokrycie kosztów zapewnienia opieki nad dziećmi lub podopiecznymi uczestniczek, w wieku do lat pięciu, na czas realizacji usługi doradczej oraz adaptację pomieszczeń na potrzeby organizacji pokoju zabaw dla takich dzieci.

Przy okazji wprowadzane są pewne zmiany dotyczące udzielania pomocy finansowej ze środków PO KL, m.in.: ustanowienie identycznych warunków dla przedsiębiorców i ich pracowników korzystających ze wsparcia na szkolenia w formie studiów podyplomowych oraz na szkolenia w pozostałych formach, umożliwienie dofinansowania usług doradczych dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą do 100% ich wartości, wydłużenie okresu w jakim udzielana jest pomoc publiczna i pomoc de minimis z dnia 31 grudnia 2013 roku na dzień 30 czerwca 2014 roku.

Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego zmieniający rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki będzie opiniowany równolegle przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska i Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Pt., 14 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski