Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Państwo Optimum 2.0.

Dostrzegając fiasko dotychczasowych prób informatyzacji państwa, administracja rządowa dostrzegła konieczność sformułowania nowej filozofii i nowych ram funkcjonowania państwa. Otrzymały one nazwę państwo Optimum 2.0.

W projekcie Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa wskazano, że państwo optimum powinno dbać o powszechny dostęp do tego, co definiujemy jako sprzyjające rozwojowi dobra publicznego. Dotyczy to takich usług publicznych jak: edukacja, prawo do zabezpieczenia na starość, pomoc na rynku pracy, dostępność – nawet jeśli jest to finansowane poprzez system składek – powszechnego systemu ochrony zdrowia. Co więcej w modelu państwa optimum, nie wystarczy działać dla obywateli, ale należy znaleźć sposoby na działanie razem z nimi.

Państwo optimum 2.0. ma realizować trzy kluczowe zadania:

  • poprawiać jakość usług administracji publicznej – rządowe i samorządowej, dzięki skupieniu uwagi na użytkowniku/obywatelu oraz wykorzystaniu narzędzi jakie daje efektywna informatyzacja realizacji zadań Państwa;
  • uzyskiwać efekt cyfrowej synergii projektów modernizujących administrację, uwzględniających cyfrowy charakter społecznych, technologicznych, organizacyjnych zmian wielu aspektów funkcjonowania współczesnego świata, które wiążą się z wielkimi zmianami instytucjonalnymi i społecznymi;
  • przyjmować krótkoterminową, średnio- i długookresową perspektywę przy planowaniu obsługi procesów w administracji publicznej, których ostatecznym beneficjentem ma być zadowolony obywatel.

Więcej o Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa w odrębnym artykule.

Czw., 28 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski