Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co na kursie dokształcającym dla kierowców?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca po zdobyciu prawa jazdy nie jest objęty żadnym szczególnym nadzorem. Zmieni się to wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami, która po uzyskaniu uprawnień do kierowania pojazdami przewiduje dwuletni okres próbny. Podczas okresu próbnego – między 4 a 8 miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy – młody kierowca jest w szczególności zobowiązany do ukończenia dwugodzinnego kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego prowadzonego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego oraz godzinnego praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym prowadzonego w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Szczegółowy zakres kursu i szkolenia określi rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym, którego projekt został właśnie skierowany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Program kursu obejmie takie zagadnienia jak:

  1. czynniki wpływające na bezpieczeństwo ruchu drogowego, w tym:
    a)    rodzaje czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego,
    b)    charakterystyka czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego;
  2. problematyka wypadków drogowych, w tym:
    a)    przyczyny wypadków drogowych,
    b)    skutki wypadków drogowych,
    c)    statystyki wypadków drogowych w Polsce;
  3. psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym, w tym wpływ na funkcje percepcyjne, podejmowane decyzje, czas reakcji lub zmianę zachowania kierującego pojazdem, w szczególności:
    a)    alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
    b)    wahań stanu emocjonalnego (emocje pozytywne i negatywne),
    c)    zmęczenia,
    d)    zagrożeń występujących w ruchu drogowym.

Program praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym obejmuje natomiast jazdę w zakręcie z różnymi prędkościami pojazdami z systemem stabilizującym tor jazdy pojazdu (ESP) i bez tego systemu oraz hamowanie awaryjne na wprost i w zakręcie pojazdem wyposażonym w system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS) i bez takiego systemu.

 

Pt., 16 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski