Rozpoczynamy cykl artykułów poświeconych różnicom pomiędzy znaczeniem potocznym a znaczeniem prawnym słów lub zwrotów. Dzisiaj omówimy pojęcie drogi.
Słownik języka polskiego definiuje pojęcie drogi jako:
- «pas ziemi łączący jakieś miejscowości lub punkty terenu, przystosowany do komunikacji»
- «wszelki szlak komunikacyjny»
- «trasa, którą ktoś zamierza lub musi przebyć»
- «podróż lub wędrówka»
- «sposób przekazywania informacji»
- «sposób postępowania»
- «długość toru przebytego przez poruszający się punkt materialny»
(źródło: www.sjp.pwn.pl).
Wszystkie powyższe znaczenia używane są w języku potocznym. Pojęcie drogi definiują również przepisy prawa, nie tylko w sposób odmienny od znaczenia potocznego ale również odmienny w zależności od tego z jakim obszarem prawa mamy do czynienia.
Ustawa o ruchu drogowym
W tej ustawie droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.
Ustawa o dogach publicznych
Zgodnie z powołaną ustawą przez drogę rozumie się budowlę wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącą całość techniczno-użytkową, przeznaczoną do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowaną w pasie drogowym. Ustawa dzieli drogi na drogi wewnętrzne i publiczne. Publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne, a ze względu ze względu na ich dostępność na ogólnodostępne oraz drogi o ograniczonej dostępności, w tym autostrady i drogi ekspresowe.
Kodeks cywilny
Droga konieczna – służebność drogowa ustanawiana na żądanie właściciela za wynagrodzeniem w przypadku jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich.
Ustaw o żegludze śródlądowej
Śródlądowa droga wodna - wody śródlądowe uznane za żeglowne na podstawie przepisów Prawa wodnego.
Ochrona granicy państwowej
Pas drogi granicznej - obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
Ustawa o lasach
Droga leśna - droga położona w lesie niebędąca drogą publicznną w rozumieniu przepisów o drogach publicznych;
Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych - drogi zakładowe prowadzące do gospodarstw rolnych i leśnych oraz drogi wiejskie w rozumieniu przepisów o drogach publicznych.