Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kaszëbskô Darga – historia i kultura Kaszub na drodze S6

Kaszëbskô Darga – historia i kultura Kaszub na drodze S6 fotolia.pl

Od 19 marca biegnąca wzdłuż wybrzeża Bałtyku droga ekspresowa S6 oficjalnie nosi nazwę „Trasa Kaszubska – Kaszëbskô Darga”. To ważny krok w promocji kaszubskiej kultury i języka, a także sposób na podkreślenie historycznego związku regionu z tą strategiczną trasą. Wkrótce na całej S6 pojawią się specjalne tablice informacyjne, które przypomną kierowcom o tej wyjątkowej nazwie.

Promocja regionu na głównej arterii Pomorza

Nadanie nazwy „Trasa Kaszubska – Kaszëbskô Darga” ma na celu nie tylko uhonorowanie kaszubskiego dziedzictwa, ale również upowszechnienie wiedzy o tym regionie wśród podróżujących. Droga ekspresowa S6, łącząca Szczecin i Gdańsk, przebiega przez tereny od wieków zamieszkiwane przez Kaszubów. Jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w północnej Polsce, kluczowym dla transportu i rozwoju gospodarczego regionu.

Dotychczas określenie „Trasa Kaszubska” odnosiło się wyłącznie do odcinka między Bożepolem Wielkim a węzłem Gdynia Wielki Kack. To właśnie tam, na Miejscach Obsługi Podróżnych Kamień Północ i Kamień Południe, znajdują się tablice informacyjne w języku kaszubskim. Dzięki współpracy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego udało się stworzyć dodatkowe oznaczenia podkreślające lokalną tożsamość kulturową.

Droga w użytkowaniu i rozbudowie

Obecnie kierowcy mogą korzystać już z 220 km drogi ekspresowej S6 – od Goleniowa do Koszalina oraz od Bożepola Wielkiego do Rusocina. Jednak na tym nie koniec. W budowie pozostaje jeszcze niemal 120 km trasy, której ukończenie pozwoli na sprawniejsze połączenie portów w Szczecinie i Świnoujściu z portami w Gdańsku i Gdyni.

Jeszcze w tym roku planowane jest oddanie do użytku odcinków od Koszalina do Słupska, w tym rozbudowanej obwodnicy tego miasta. Kolejne fragmenty trasy, od Słupska do Bożepola Wielkiego, mają być gotowe w 2025 roku. Po zakończeniu budowy cała droga S6 stanie się kluczowym szlakiem komunikacyjnym, ułatwiającym zarówno podróże krajowe, jak i międzynarodowe.

Element europejskiej sieci transportowej

Trasa Kaszubska jest częścią międzynarodowego korytarza Via Hanseatica, łączącego miasta południowego Bałtyku – od niemieckiej Lubeki po łotewską Rygę. Na węźle Gdańsk Południe droga S6 łączy się z ekspresową „siódemką” (S7), zapewniając dogodny przejazd przez Pomorze i dalsze połączenia w kierunku Obwodu Królewieckiego.

Obecna sieć dróg krajowych i międzynarodowych, której ważnym elementem jest Trasa Kaszubska, ma kluczowe znaczenie dla wymiany handlowej i turystyki. Nadanie S6 nowej nazwy to nie tylko gest symboliczny, ale także sposób na wzmocnienie tożsamości regionu i jego rozpoznawalności na mapie Polski i Europy.

Źródło: GDDKiA

Śr., 26 Mrz. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś