Jednak tylko do 30 kwietnia 2026 r. jednostki samorządu terytorialnego będą miały czas do zrealizowania obowiązku na dostosowanie pomieszczeń dla kierujących na liniach komunikacyjnych.
Jak informowaliśmy tutaj, jeszcze w styczniu br. Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w komunikacji miejskiej oraz autobusowej komunikacji międzymiastowej.
W aktualnym (jeszcze) stanie prawnym, zgodnie z § 52 zmienianego rozporządzenia, w terminie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia należy dostosować znajdujące się na krańcach linii komunikacyjnych pomieszczenia do spożywania posiłków oraz pomieszczenia sanitarne, do wymagań określonych w § 46 rozporządzenia. Oznacza to, że obowiązek ten powinien zostać spełniony do 20 kwietnia 2025 r. Styczniowy projekt autorstwa MI przewidywał wydłużenie terminu określonego w § 52 rozporządzenia o kolejne 36 miesięcy, tak aby przepis ten wszedł w życie w dniu 20 kwietnia 2028 r.
Niestety, w marcu br. do prac KWRiST trafił „poprawiony” projekt ww. rozporządzenia, w którym to resort przewidział skrócenie „pierwotnie wydłużonego” terminu do 31 grudnia 2025 r. Jak ustalono, stało się tak w wyniku uwag zgłoszonych przez Ministerstwo Zdrowia, a także organizacje związków zawodowych.
Podnieść należy, że strona samorządowa postulowała o utrzymanie pierwotnego terminu, tj. 20 kwietnia 2028 r., ewentualnie „w drodze kompromisu” na określenie go do 31 grudnia 2026 r. (z uwagami ZPP do projektu można zapoznać się tutaj i tutaj ).
Podczas posiedzenia plenarnego KWRiST, które odbyło się we wtorek 25.03.2025 r. doszło do „kompromisu w ramach kompromisu”. Strona rządowa nie zgodziła się na proponowany przez samorządy termin, w efekcie czego wykonanie obowiązku dostosowania pomieszczeń określono do 30 kwietnia 2026 r.
Z przekąsem i ironicznie – wielka szkoda, że samorządy nie są jak związki zawodowe. Być może miałyby większą zdolność proponowania poszczególnym ministerstwom „rozwiązań kompromisowych”.
Proces legislacyjny projektu można śledzić na stronach RCL pod tym adresem: legislacja.rcl.gov.pl