Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Instruktor na gazie

Instruktor na gazie fotolia.pl

Czy instruktor nauki jazdy będąc w stanie wskazującym na spożycie alkoholu w trakcie prowadzenia szkolenia praktycznego powinien zostać skreślony z ewidencji instruktorów?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 105 ust. 2 pkt 6 ustawy prawo o ruchu drogowym instruktorem jest osoba, która nie była karana wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Oznacza to, że skazanie instruktora za wykroczenie, starosta nie może dokonać skreślenia instruktora z ewidencji na podstawie art. 107 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym (niespełnienie wymagań).

Należy jednak pamiętać, że ustawodawca przewidział również inne przesłanki, których zaistnieje obliguje starostę do wydania decyzji sankcyjnej wobec instruktora. Zgodnie z art. 107 ust. 1 pkt 4 starosta skreśla instruktora z ewidencji gdy ten dopuścił się rażącego naruszenia przepisów w zakresie szkolenia. Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie szkolenia praktycznego przez instruktora będącego w stanie wskazującym na spożycie alkoholu może mieć wpływ na bezpieczeństwo kursanta oraz innych uczestników ruchu drogowego. Kursant zazwyczaj nie posiada wystarczających umiejętności, które w wystarczającym stopniu pozwalają mu ocenić sytuacje na drodze, zwłaszcza w przypadkach wymagających szybkiej reakcji kierującego. Stąd na instruktorze ciąży szczególny obowiązek zniwelowania ryzyka dopuszczenia do ruchu samochodu prowadzonego przez osobę nie posiadającą uprawnień. Ustawodawca przyjmuje, że osoba będąca w stanie wskazującym na spożycie alkoholu w określonych sytuacjach stwarza zagrożenie. Należy ponadto zauważyć, że zgodnie z programem szkolenia kandydatów na kierowców lub motorniczych absolwent kursu powinien posiadać wiadomości, umiejętności i zachowania umożliwiające bezpieczne kierowanie pojazdem, w tym co najmniej dawać dowód znajomości i dobrego zrozumienia wpływu na funkcje percepcyjne, podejmowane decyzje, czas reakcji lub zmianę zachowania kierującego pojazdem m.in. alkoholu lub innego podobnie działającego środka. Pytanie jak instruktor, który sam będąc w stanie po spożyciu alkoholu wydaje się nie rozumieć tego wpływu może przygotować w sposób prawidłowy kursanta do egzaminu państwowego. W mojej ocenie opisane zachowanie instruktora kwalifikuje się pod rażące naruszenie przepisów w zakresie szkolenia.

Pon., 5 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel