Jakie są przesłanki do zatrzymania prawa jazdy na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o kierujących pojazdami (ukp)? Czy wydanie takiej decyzji ma charakter fakultatywny, czy też obligatoryjny? Czy zatrzymanie prawa jazdy oznacza pozbawienie uprawnień do kierowania pojazdami? Wyjaśnił to WSA w Kielcach.
Przesłanki zatrzymania prawa jazdy
Wyłącznymi przesłankami wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 3 lit. a ukp są: posiadanie prawa jazdy, nałożenie na kierującego obowiązku wykonania badań lekarskich w określonym terminie i niewykonanie tego obowiązku. Istotne jest również to, że obowiązek przedłożenia organowi stosownego orzeczenia spoczywa na osobie posiadającej uprawnienia do kierowania pojazdami, a nie na jednostce wykonującej badania.
Decyzja obligatoryjna
Decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy, wydana na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 3 lit. a ukp nie ma charakteru fakultatywnego. Oznacza to, że nie została pozostawiona uznaniu starosty. Decyzja ta ma charakter obligatoryjny, zatem jeżeli kierowca nie przedstawi w wymaganym terminie orzeczenia lekarskiego o istnieniu lub braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, to organ ma obowiązek wydania decyzji w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy.
Zatrzymanie prawa jazdy ma charakter prewencyjny i jest efektem braku weryfikacji zastrzeżeń co do stanu zdrowia kierującego pojazdem, stwierdzonych w postępowaniu zakończonym ostateczną decyzją o skierowaniu na badania lekarskie. Starosta ma obowiązek orzec o zatrzymaniu prawa jazdy, kiedy nie doszło do badań i nie jest rozstrzygnięte, czy posiadający uprawnienia jest w stanie bezpiecznie z nich korzystać.
Zatrzymanie prawa jazdy nie pozbawia uprawnień
Należy zauważyć, że zatrzymanie prawa jazdy nie rodzi skutku pozbawienia uprawnień, a jedynie eliminuje z grona uczestników ruchu drogowego osoby, u których stwierdzono zastrzeżenia co do stanu zdrowia lub których stan zdrowia nie został zweryfikowany w ustawowym terminie.
Konieczność skierowania na badania lekarskie w celu ustalenia braku lub istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami jest działaniem organów państwa w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, a tym samym ochrony zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego.
Opracowano na podstawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 24.10.2024 r., sygn. akt I SA/Ke 424/24, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl