Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WHO raportuje o stanie wdrożenia programów zapobiegania zakażeniom

WHO raportuje o stanie wdrożenia programów zapobiegania zakażeniom fotolia.pl

Raport WHO pokazuje, że postęp w usuwaniu krytycznych luk w zapobieganiu zakażeniom związanym z opieką zdrowotną (HAI) jest bardzo powolny.

Raport stwierdza, że ​​chociaż 71% krajów ma obecnie aktywny program IPC, tylko 6% spełniło wszystkie minimalne wymagania WHO IPC w latach 2023-2024. Jest to znacznie poniżej celu ponad 90% do 2030 r. określonego w globalnym planie działania WHO i ramach monitorowania IPC. Raport podkreśla również, że pacjenci w krajach o niskich i średnich dochodach (LMIC) mają do 20 razy wyższe ryzyko nabycia infekcji podczas świadczenia opieki zdrowotnej niż w krajach o wysokich dochodach (HIC).

Zakażenia szpitalne wydłużają pobyt w szpitalu i powodują powikłania, takie jak sepsa, a w niektórych przypadkach niepełnosprawność lub śmierć. Zajmowanie się zakażeniami szpitalnymi poprzez ulepszone IPC jest również kluczowe dla zmniejszenia ryzyka AMR, ponieważ ostatnie szacunki wskazują, że każdego roku występuje 136 milionów zakażeń szpitalnych opornych na antybiotyki.

Raport wykazał, że placówki opieki zdrowotnej stoją w obliczu poważnych wyzwań finansowych i zasobowych, w tym braku specjalistów IPC i budżetów, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach. Prawie jedna czwarta krajów zgłosiła niedobory w dostawach środków ochrony osobistej w 2023 r.  

Nowe dane WHO i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacują, że do 3,5 miliona pacjentów może umrzeć każdego roku z powodu zakażeń szpitalnych bez pilnych.

Z raportem można zapoznać się tutaj: WHO

Wt., 17 Gr. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek