Wniosek inwestora o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stanowi informację publiczną – uznał WSA w Gdańsku.
Przepisy, przepisy, przepisy…
Wyjaśniając tytułową kwestię sąd wziął pod uwagę przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej (udip), a także ustawy o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (zrid).
WSA ocenił, że wniosek o wydanie decyzji w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej jest wnioskiem specyficznego rodzaju. Jest on bowiem wytworzony przez organ administracji publicznej, a ponadto dotyczy też gospodarowania mieniem publicznym.
Zgodnie z art. 11a zrid, organy właściwe do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wydają wskazaną decyzję na wniosek właściwego zarządcy drogi. Wniosek ten, co do zasady, pochodzi zatem od organu władzy publicznej. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, zarządcą drogi jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg.
Co równie istotne, na podstawie art. 20 pkt 3 ustawy o drogach publicznych, do zadań zarządcy drogi należy m.in. pełnienie funkcji inwestora. Z kolei zarządcami dróg (z pewnymi wyjątkami) są dla dróg (art. 19 ust. 2 ustawy o drogach publicznych):
- krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
- wojewódzkich – zarząd województwa,
- powiatowych – zarząd powiatu,
- gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Wniosek = informacja publiczna
Uwzględniając brzmienie art. 19 ustawy o drogach publicznych w związku z art. 11a zrid, wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pochodzi zatem od organu władzy publicznej, który realizuje w ten sposób powierzone mu zadania związane z budową (przebudową) dróg publicznych. Wniosek ten niewątpliwie dotyczy zatem spraw publicznych i będzie stanowił informację publiczną.
Wniosek partnera prywatnego to również informacja publiczna
WSA zauważył, że wniosek taki będzie stanowił informację publiczną także wtedy, gdy będzie złożony przez inwestora, o którym mowa w art. 19 ust. 7 ustawy o drogach publicznych, a więc partnera prywatnego, wykonującego zadania zarządcy drogi w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Także w tym przypadku treść wniosku dotyczy szczegółów planowanego gospodarowania mieniem publicznym.
Należy zwrócić uwagę, że ogół dróg posiadających status publicznych stanowi mienie publiczne. Zgodnie bowiem z art. 2a ustawy o drogach publicznych, drogi krajowe stanowią własność Skarbu Państwa, a drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią odpowiednio własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 01.08.2024 r., sygn. akt III SAB/Gd 118/24, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl