Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane dotyczące przewozów pasażerskich w 2023 roku, ujawniając interesujące wyniki w poszczególnych województwach. Chociaż województwo mazowieckie przewozi najwięcej pasażerów, to województwo pomorskie przoduje w częstotliwości podróży na mieszkańca.
Mazowieckie z największą liczbą pasażerów
W 2023 roku województwo mazowieckie odnotowało największą liczbę podróżnych – aż 97,6 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 1,3% w porównaniu do 2022 roku. Drugie miejsce zajęło województwo pomorskie z 71,1 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 11,8%.
Rekordowe wyniki w Pomorskim
Pomimo mniejszej liczby pasażerów niż Mazowieckie, województwo pomorskie może pochwalić się najwyższym wskaźnikiem wykorzystania kolei. Średnio każdy mieszkaniec Pomorskiego podróżował pociągiem 30 razy w roku, co jest najwyższym wynikiem w kraju.
Wzrosty w innych województwach
Województwa dolnośląskie i wielkopolskie również odnotowały znaczące wyniki, przewożąc odpowiednio 36,5 mln i 36,3 mln pasażerów. Największy wzrost liczby pasażerów odnotowano w województwach podkarpackim (27,7%) i małopolskim (25,2%).
Średnia krajowa
Średnia roczna liczba przejazdów koleją na jednego mieszkańca Polski wyniosła 9,9, co jest najwyższą wartością od początku XXI wieku. Poza Pomorskim, wskaźnik powyżej średniej krajowej odnotowano również w Mazowieckiem (17,7), Dolnośląskiem (12,7) i Wielkopolskiem (10,4).
Przewozy lokalne i dalekobieżne
Większość podróży w Polsce odbywa się na trasach lokalnych lub aglomeracyjnych, z największym udziałem w województwach pomorskim (91%), dolnośląskim (86%) i mazowieckim (84%). Jedynie w województwach podlaskim i lubelskim pociągi dalekobieżne stanowią ponad 40% przewozów.
Więcej szczegółów można znaleźć w publikacji „Przewozy pasażerskie w województwach w 2023 r. Porównanie danych na przestrzeni lat 2020-2023”.
Źródło: UTK