Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska brydżem stoi, tylko mało kto o tym wie

Polska brydżem stoi, tylko mało kto o tym wie fotolia.pl

Siódmy na liście najbogatszych ludzi świata w 2024 roku, Bill Gates, umieścił go w dziesięciu punktach, które wpłynęły na jego sukces. Naukowcy z całego globu od kilkudziesięciu lat wykazują jego znakomity wpływ na przeciwdziałanie demencji oraz terapię choroby Alzheimera, od jakiegoś czasu udowadniają, że korzystnie oddziałuje także na układ odpornościowy. Trudno orzec, czy jest sportem sensu stricto, ale faktem jest, że doczekał się własnej „olimpiady” jako sport umysłowy. Nie hazard, choć tak się kojarzy. Papierek lakmusowy dla AI – prawdopodobnie jedyna gra, której jeszcze nie pokonała sztuczna inteligencja. To brydż.

Choć nie ma badań, które jasno określałyby popularność i, co najważniejsze, umiejętność gry w brydża wśród Polaków, to różne źródła podają, że wynik ten mógłby się plasować na poziomie około jednego miliona osób. Jedyne oficjalne dane, które dają jakikolwiek wiarygodny obraz popularności tej gry wśród polskiego społeczeństwa przedstawia Polski Związek Brydża Sportowego. W sprawozdaniu merytorycznym za ubiegły rok wykazał ponad sześć tysięcy zarejestrowanych członków (dokładnie 6219 osób, co stanowi wzrost w stosunku do 2022 roku o prawie 10%). Choć sport ten zdecydowanie jest zdominowany przez mężczyzn, to warto podkreślić, że kobiety mają w tej grupie także spore udziały – w ubiegłym roku były to 1333 zawodniczki. Należy także odnotować bardzo duży wzrost popularności tej dyscypliny wśród przedstawicielek płci pięknej – w stosunku do 2003 roku wynosi aż 50%, w odniesieniu do 2022 roku – ponad 20%.

Polacy od lat znajdują się w światowej czołówce brydżystów

Światowa Federacja Brydżowa jest uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Światowe Igrzyska Brydżowe  (do 2004 roku Olimpiady Brydżowe, ustanowione w 1960 roku), odbywają się co cztery lata i zostały włączone do Światowych Igrzysk Sportów Umysłowych – WMSG – organizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sportów Umysłowych – IMSA. Oficjalną opiekę nad polską kadrą brydżystów sprawuje Polski Związek Brydża Sportowego (PZBS), zrzeszający organizacje szczebla wojewódzkiego z całego kraju.

Ostatnie rozgrywki w ramach tak zwanej „olimpiady brydżowej” odbyły się jesienią 2024 roku w Buenos Aires. Polacy przywieźli z nich aż dwa złote medale: jeden w kategorii Open, drugi w mikstach. Mistrzami świata zostali w teamach Open: Krzysztof Buras, Wojciech Gaweł, Rafał Jagniewski, Przemysław Janiszewski, Kamil Nowak i Wojciech Strzemecki. W finale pokonali 207:156 reprezentację Włoch, ale najważniejsze było półfinałowe zwycięstwo nad Szwajcarami, których drużynę tworzy sześciu graczy z sześciu pierwszych miejsc światowego rankingu. Złoto w teamach mieszanych zdobyli: Katarzyna Dufrat, Danuta Kazmucha, Justyna Żmuda, Maciej Hutyra, Piotr Marcinowski i Piotr Zatorski, po finałowej wygranej z Chinami 195:184.

Choć odbywające się co cztery lata zawody są bezsprzecznie najważniejszą imprezą, w której można podziwiać najlepszych zawodników brydża sportowego na świecie to warto podkreślić, że tylko w Polsce niemal każdego dnia mają miejsce jakieś zawody w tej właśnie dyscyplinie. Tylko w tym roku, według zestawienia opublikowanego przez PZBS, odbyło się w naszym kraju około 250 takich rozgrywek. Warto dodać, że najmłodsi zawodnicy liczą sobie po około 7 lat (najniższa kategoria wiekowa podczas Mistrzostw Polski Dzieci w brydżu to rozgrywki w grupie do lat 10). Najstarsi zawodnicy – stanowiący skład kadry narodowej seniorów – liczą nawet po 80 lat (próg wiekowy zakwalifikowania do tej grupy wynosi 64 lata).

Brydż to ewenement – „naprawia” ludzki mózg, uwypukla niedoskonałość AI

Od kilku dekad na całym świecie prowadzone są liczne badania, które mają na celu ukazanie pozytywnego wpływu brydża na rozwój oraz kondycję ludzkiego mózgu. Badane są zarówno dzieci, jak i osoby starsze; ludzie zupełnie zdrowi jak i wykazujący objawy demencji czy chorujący chociażby na Alzheimera. Wyniki jednoznacznie wykazują, że osoby grające w brydża mają znacznie lepszą pamięć, myślą bardziej logicznie, wykazują zdumiewające zdolności myślenia analitycznego, potrafią szybciej i celniej oceniać różne sytuacje. W przypadku osób już chorych, terapia polegająca na przykład na nauce brydża od podstaw, potrafiła w znacznym stopniu zatrzymać postęp choroby.

Wyżej wspomniane badania jasno pokazują, że ludzki mózg posiada olbrzymie możliwości, których współczesna sztuczna inteligencja nie jest w stanie odtworzyć. Dowodem na to jest przeprowadzony w 2022 roku w Paryżu eksperyment, który nieco podzielił naukowców oraz fanów AI. Badanie przeprowadził francuski startup NukkAI. Wyzwanie polegało na rozegraniu 800 rozdań w brydża. Sztuczna inteligencja o nazwie NooK grała sama przeciwko trzem robotom. Identycznie rozgrywki, przy identycznym rozłożeniu kart, rozegrało równocześnie ośmiu mistrzów świata w brydża. Okazało się, że AI wygrała około 67% rozdań. Co ważne, podczas paryskiej rozgrywki nie prowadzono licytacji – kluczowej części gry w brydża, podczas której gracze nie pokazując swoich kart rywalom deklarują, czy i jak wysoko mogą wygrać rozdanie, co wymaga ścisłej współpracy i porozumienia między partnerami. Z tego też względu nie można nazwać paryskiego eksperymentu pełnym sukcesem.

Śr., 18 Gr. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Alina Piekarz