Do starosty wpłynął wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów. Został on podpisany przez jednego wspólnika spółki cywilnej z nagłówkową pieczęcią tej spółki.
Czy taki wniosek jest prawidłowy i czy na jego podstawie można wpisać przedsiębiorcę do rejestru SKP?
Odpowiedź:
Taki wniosek jest niewystarczający, bowiem wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów powinien złożyć każdy ze wspólników spółki cywilnej.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Z kolei art. 4 ust. 2 tej ustawy stanowi, że przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Oznacza to, że za przedsiębiorców uznaje się wyłącznie wspólników spółki cywilnej w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, natomiast nie może być uznana za przedsiębiorcę spółka cywilna.
Należy zauważyć, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym brak jest unormowania, z którego, choćby pośrednio, można byłoby wyprowadzić wniosek, że ustawodawca przyznaje spółkom cywilnym podmiotowość prawną w zakresie prawa ruchu drogowego.
Z tych samych powodów złożenie oświadczenia o spełnieniu wymogów działalności gospodarczej przez jednego wspólnika spółki cywilnej jest również niewystarczające.
W zakresie zaświadczenia o dokonaniu wpisu do rejestru – powinno być wydane na każdego przedsiębiorcę (wspólnika spółki cywilnej) i doręczone każdemu z nich.
Mając na uwadze powyższe argumenty, do rejestru powinien być wpisany każdy przedsiębiorca (wspólnik spółki cywilnej) a nie sama spółka cywilna. Wydaje się dopuszczalne, aby do rejestru przedsiębiorców wpisać dane w jednej pozycji dotyczące wszystkich wspólników (przedsiębiorców) z zaznaczeniem, że prowadzą oni działalność w formie spółki cywilnej.
Komentarze