Starosta nie określił terminu.
Kierowca – w sprawie dotyczącej cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami – zarzucił, że starosta nie wyznaczył mu terminu, w którym miał poddać się egzaminowi sprawdzającemu kwalifikacje, zatem nie zostały spełnione przesłanki do zastosowania art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o kierujących pojazdami (ukp). Skarżący podniósł, że decyzja organu nie wskazywała terminu, w jakim miał on poddać się egzaminowi, a starosta jedynie w końcowej części uzasadnienia poinformował, że terminem wystarczającym do złożenia kontrolnego egzaminu sprawdzającego kwalifikacje jest termin 3 miesięcy.
Czym jest „wskazany termin”?
NSA oddalił skargę kasacyjną kierowcy i wyjaśnił jak należy interpretować pojęcie „wskazanego terminu”, o którym mowa w art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. d) ukp.
Sąd wywiódł, że przepisy stanowiące podstawę prawną skierowania kierowcy w formie decyzji administracyjnej na kontrolne sprawdzenie jego kwalifikacji nie przewidują określenia terminu sprawdzenia tych kwalifikacji, a w szczególności nie przyznają organowi uprawnień do decydowania, w jakim czasie kierowca zobowiązany jest poddać się egzaminowi.
Oznacza to, iż należy uznać, że „wskazany termin” w rozumieniu art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. d) ukp to czas, w którym możliwe jest odpowiednie wykonanie obowiązku wynikającego z ostatecznej decyzji nakładającej obowiązek zgłoszenia się na egzamin państwowy, który ma być przeprowadzony w trybie art. 49 ust. 1 pkt 2 ukp. Zatem wyrażenie „wskazany termin” dotyczy terminu, który został danej osobie przedstawiony jako czas właściwy do czegoś. Jeżeli ma to być zgłoszenie się na egzamin państwowy w rozumieniu art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. d) ukp, to „wskazanie” terminu oznacza, że właściwy starosta powinien powiadomić kierowcę w jakim nieprzekraczalnym terminie powinno dojść do kontrolnego sprawdzenia jego kwalifikacji w formie egzaminu.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27.02.2024 r., sygn. akt I OSK 2089/20, orzeczenie prawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl