Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie można lokalizować MOP przy drogach miejskich

Nie można lokalizować MOP przy drogach miejskich fotolia.pl

Rada miejska podjęła uchwałę, na mocy której zaliczyła do drogi publicznej o kategorii drogi gminnej – miejsca obsługi podróżnych (MOP) wyposażone w stanowiska postojowe. Nieważność tej uchwały stwierdził niedawno Wojewoda Podkarpacki.

Dlaczego organ nadzoru podjął takie rozstrzygnięcie?

Otóż, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o drogach publicznych do dróg gminnych zalicza się drogi o znaczeniu lokalnym niezaliczone do innych kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom, z wyłączeniem dróg wewnętrznych. Zaliczenie to następuje w drodze uchwały rady gminy po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu (art. 7 ust.2).

Wojewoda powziął uzasadnioną wątpliwość, czy MOP można traktować jako oddzielną drogę, którą można zaliczyć do kategorii dróg gminnych. Zgodnie bowiem z art. 4 pkt 2 ustawy o drogach publicznych, droga to budowla składającą się z części i urządzeń drogi, budowli ziemnych, lub drogowych obiektów inżynierskich, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, stanowiącą całość techniczno-użytkową, usytuowaną w pasie drogowym i przeznaczoną do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.

Co więcej, z § 53 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych wynika, że miejsce obsługi podróżnych dostępne wyłącznie dla użytkowników tej drogi, obsługi, zaopatrzenia i służb ratowniczych projektuje się tylko na drodze klasy A lub S, czyli na autostradach i drogach ekspresowych (§ 11 pkt 1 i 2 rozporządzenia), które są drogami zamiejskimi (§ 12 rozporządzenia).

Mając na uwadze wskazane przepisy MOP jest częścią drogi klasy A lub S i nie stanowi oddzielnej drogi, stanowiącej uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom w rozumieniu art. 7 ustawy o drogach publicznych.

Oznacza to, że brak jest podstaw prawnych do zaliczenia MOP do kategorii dróg publicznych, tym bardziej, że MOP nie może być lokalizowany przy drogach miejskich.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podkarpackiego z 13.12.2023 r., znak: P.II.4131.2.303.2023

Źródło: edziennik.rzeszow.uw.gov.pl 

Pt., 12 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak