Wiadomość e-mail podreferendarza Wydziału do Spraw Programu CEPIK Departamentu Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji, do której dołączono wykaz pojazdów zarejestrowanych na terenie Niemiec a pochodzących z Polski, jest niewystarczającym dowodem w sprawie.
Wiadomość e-mail podreferendarza Wydziału do Spraw Programu CEPIK Departamentu Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji, do której dołączono wykaz pojazdów zarejestrowanych na terenie Niemiec a pochodzących z Polski, jest niewystarczającym dowodem w sprawie. Nie wyjaśnia ona również wątpliwości czy rzeczywiście doszło do skutecznego zarejestrowania pojazdu na terenie Niemiec – uznał niedawno WSA we Wrocławiu.
Czego dotyczyła sprawa?
WSA kontrolował decyzję SKO utrzymującą w mocy decyzję prezydenta miasta w przedmiocie wyrejestrowania z urzędu pojazdu z powodu zarejestrowania go na terytorium Niemiec. Podstawę materialnoprawną rozstrzygnięcia stanowi przepis art. 79 ust. 3a Prawa o ruchu drogowym (prd), zgodnie z którym, w przypadku otrzymania informacji od organu właściwego do rejestracji pojazdów państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska, o zarejestrowaniu pojazdu, organ rejestrujący dokonuje wyrejestrowania pojazdu z urzędu. Z treści cytowanego przepisu wynika, że przesłankę wyrejestrowania pojazdu stanowi otrzymanie informacji od organu właściwego do rejestracji pojazdów państwa członkowskiego o zarejestrowaniu tego pojazdu na terytorium innego kraju.
E-mail z ministerstwa nie wystarcza do zastosowania art. 79 ust. 3a prd
W aktach sprawy brak jest dokumentu z informacją uzyskaną od organu właściwego do rejestracji pojazdów państwa członkowskiego, innego niż Rzeczpospolita Polska o zarejestrowaniu pojazdu. Znajduje się w nich jedynie e-mail z Ministerstwa Cyfryzacji z wykazem pojazdów zarejestrowanych w Niemczech a pochodzących z Polski.
Wiadomość e-mail jest niepełna, nie stanowi wystarczającego dowodu w sprawie i nie wyjaśnia czy doszło do skutecznego zarejestrowania pojazdu na terenie Niemiec.
Dopóki organ nie uzyska jednoznacznej odpowiedzi i nie ustali tym samym zarejestrowania pojazdu na terenie innego kraju, dopóty nie ma podstaw do jego wyrejestrowania na terenie Polski.
Jak orzekł sąd?
WSA uchylił decyzję SKO oraz poprzedzającą ją decyzję prezydenta miasta. Sąd uznał, że rozstrzygnięcie o wyrejestrowaniu pojazdu z urzędu jest co najmniej przedwczesne, bowiem brak jest ustaleń dokonanych przez organy w zakresie zarejestrowania tego pojazdu na terenie Niemiec.
Prezydent miasta powinien zwrócić się do właściwego niemieckiego organu o informację i wyjaśnienia dotyczące zarejestrowania przedmiotowego samochodu, formułując w tym zakresie szczegółowe pytania. Z odpowiedzi powinno wprost wynikać czy i kiedy pojazd został zarejestrowany na terenie Niemiec.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 07.09.2023 r., sygn. akt III SA/Wr 755/22, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl
Komentarze