Sądy administracyjne w dalszym ciągu wydają wyroki uchylające decyzje w sprawach dotyczących nałożenia kary pieniężnej za naruszenie obowiązku zawiadomienia starosty w przewidzianym terminie o zbyciu pojazdu.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż organy zapominają, że w dalszym ciągu obowiązują wydłużone terminy na zarejestrowanie pojazdu, niebędącego pojazdem nowy, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE albo zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Wynika to z przepisów wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.
Trzeba pamiętać, że na podstawie rozporządzenia w sprawie odwołania na obszarze RP stanu epidemii z dniem 16 maja 2022 r. został odwołany stan epidemii w związku z zakażaniami wirusem SARS-CoV-2. Z kolei na podstawie rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego w okresie od dnia 16 maja 2022 r. do odwołania na obszarze RP ogłoszony został stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami ww. wirusem.
Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 31ia ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (ustawa COVID-19):
W okresie od dnia ogłoszenia ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy COVID-19 do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19:
- wydłuża się do 60 dni terminy określone w art. 71 ust. 7 i art. 78 ust. 2 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym (red. – chodzi o terminy dot. rejestracji pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE oraz zawiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu),
- art. 140mb Prawa o ruchu drogowym stosuje się z uwzględnieniem ww. terminu (red. – przepis ten dotyczy kar pieniężnych za naruszenie obowiązku rejestracji pojazdu lub obowiązku zawiadomienia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu).
Zatem mając na uwadze brzmienie art. 31ia ustawy COVID-19 oraz fakt, że jednocześnie z odwołaniem stanu epidemii ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego należy uznać, że nadal obowiązują wydłużone z 30 do 60 dni terminy na dokonanie ww. obowiązków wynikających z Prawa o ruchu drogowym.
Starostowie powinni o tym pamiętać i brać pod uwagę w sprawach dotyczących nakładania kar pieniężnych.
Komentarze