W najnowszym numerze Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, m.in.:
Samorządowe sprzątanie po państwowych zakładach. W myśl ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych odpowiedzialność za składowiska niebezpiecznych odpadów poprzemysłowych spoczywa na gminach. Potrzeba na to miliardów złotych. Tak, to nie pomyłka. Miliardów.
Ustawa otwiera możliwości, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów. Bez zapewnienia środków z budżetu państwa, w tym pieniędzy na pokrycie VAT od funduszy z KPO, samorządy nie podołają kosztom rekultywacji – mówią zgodnie Paweł Silbert, prezydent Jaworzna i Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.
Samorządy potrzebują ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dążę do odpolitycznienia kwestii bezpieczeństwa ludności. Wojewoda z jednej opcji politycznej, starosta z innej – to nie może mieć znaczenia w sytuacji, gdy pojawia się zagrożenie – mówi w dużym wywiadzie Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki.
NIK o niegospodarności w szpitalach. Kontrolerzy sprawdzili dwa zadłużone szpitale, których organem założycielskim jest samorząd: w Golubiu-Dobrzyniu oraz Grudziądzu. Lista stwierdzonych uchybień w obu placówkach jest długa.
Komunikacja z mieszkańcami w sytuacjach kryzysowych. Aktywność samorządów w mediach społecznościowych podczas wrześniowej powodzi przeanalizowała Anna Ryczek, dyrektor wykonawczy projektu Local-SoMe oraz Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych.
Noc bez procentów. Odkąd 6 lat temu samorządy zyskały taką możliwość, 176 z nich zdecydowało się ograniczyć sprzedaż alkoholu nocą. Podobny krok rozważają kolejne miasta. Ale są też gminy, które po przyjęciu uchwały w tej sprawie, po jakimś czasie postanowiły ją uchylić. Sprawdziliśmy, dlaczego.
Mazowiecki impet dzięki unijnym miliardom. Jak fundusze europejskie wpłynęły na rozwój społeczny i gospodarczy Mazowsza? Jak poprawiła się infrastruktura, rynek pracy i relacje lokalnych społeczności?
Samorządy zrobiły olbrzymi postęp. O problemach demograficznych i związanych z postępem technologicznym mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Jak chronić miasta przed cyberatakami. Informatyzacja postępuje w szybkim tempie. Systemy informatyczne zarządzają coraz większą ilością miejskiej infrastruktury. Jednak hakerzy wciąż wyszukują słabe ogniwa w systemach zabezpieczeń.
Zamrożone wynagrodzenia w spółkach JST. Wyjaśniamy, jak legalnie zwiększyć pensje członków zarządu.
Wójt ma wpływ na częstotliwość kursowania autobusów. Wykonywanie przewozów regularnych wymaga zezwolenia w krajowym transporcie drogowym – wydanego przez starostę – w uzgodnieniu z wójtami, burmistrzami lub prezydentami miast – na wykonywanie przewozów na liniach komunikacyjnych na obszarze powiatu.
Burmistrz nie zwolni z opłaty za parkowanie. Organem upoważnionym do określania użytkowników dróg publicznych uprawnionych do korzystania z zerowej stawki w strefie płatnego parkowania jest wyłącznie rada miasta – przypomniał sąd administracyjny.
e-Doręczenia z perspektywy obsługi korespondencji. Od 1 stycznia 2025 r. samorządy i ich jednostki podległe będą zobowiązane posiadać adres do e-Doręczeń. Na co warto zwrócić uwagę wdrażając nowe obowiązki?
Usługi wsparcia krótkoterminowego. Przypominamy zasady ich świadczenia oraz warunki, jakie muszą zostać spełnione.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości to nielegalna pomoc publiczna? Przed NSA zawisła sprawa mająca istotne znaczenie dla samorządów – chodzi o pomoc publiczną. Przed wydaniem wyroku sąd zwrócił się z pytaniem do TSUE.
RIO też się myli! Wojewódzkie sądy administracyjne w 2023 r. uchyliły pięć uchwał – podjętych przez kolegia regionalnych izb obrachunkowych – zaskarżonych przez organy jednostek samorządu terytorialnego.
Położna opatrzy ucznia w szkole? Pielęgniarek oraz higienistek szkolnych od kilku lat jest ok. 8 tysięcy – zbyt mało w stosunku do potrzeb. Problem ma rozwiązać zmiana ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.
Rząd chce ukrócić samorządom wydawanie gazetek. Ministerstwo Kultury przedstawiło założenia ustawy medialnej. Krytyczne stanowisko w tej sprawie przedstawiła Unia Metropolii Polskich, która nie godzi się na likwidację samorządowej prasy.
Wrocław stawia tamę deweloperom. Stolica Dolnego Śląska idzie śladem innych miast i chce skorzystać z możliwości, jakie daje ustawa nazywana lex deweloper – wprowadza lokalne standardy urbanistyczne, które ograniczają maksymalną wysokość budynków wznoszonych w tym trybie do 7 kondygnacji.
Nowa woda na stary młyn. Zabytkowy Młyn Górny w Grudziądzu zamieni się w Młyn Energii – instytucję kulturalno-edukacyjną samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
Rewitalizacja w Gdyni z europejską nagrodą. Program „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja” został doceniony w międzynarodowym konkursie Regiostars.