Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Zielone” autobusy elektryczne. Ciechanów stawia na elektromobilność.

„Zielone” autobusy elektryczne. Ciechanów stawia na elektromobilność. fot.pixabay.com

Dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej flota transportu publicznego Ciechanowa wzbogaci się o trzy nowe, zeroemisyjne autobusy o napędzie elektrycznym. Umowa w tej sprawie pomiędzy Gminą Miejską Ciechanów a NFOŚiGW została podpisana 8 września br.

Na zakup trzech pojazdów samorząd Ciechanowa otrzyma z NFOŚiGW dotację w kwocie 4.050.000 zł, która stanowi 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 6,64 mln zł. Inwestycja będzie dotyczyć autobusów o napędzie elektrycznym z systemem ładowania plug in, zasilanych z baterii kategorii M3 – BEV (Battery Electric Vehicle), o mocy 160 kW. Zakupione pojazdy będą przystosowane do przewozu osób niepełnoprawnych. Każdy z nich rocznie pokona trasę długości ok. 66.000 km. Przełoży się to na konkretne efekty ekologiczne, to jest m.in. zmniejszenie emisji CO2 o 52,75 tony w skali roku, ograniczenie emisji tlenków azotu o 1,28 tony/rok.

-Rozwój zeroemisyjnego transportu zbiorowego w aglomeracjach, mniejszych i większych miastach jest jednym z filarów strategii polskiej elektromobilności. Zielona, inkluzywna komunikacja miejska ma kluczowe znaczenie dla zapewniania lepszego stanu powietrza, poprawy komfortu podróżowania i mobilności mieszkańców, a te przekładają się na lepszą jakość życia i zdrowia nas wszystkich – podkreśla rolę inwestycji wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.  – Inwestycje realizowane w ramach dwóch edycji programu Zielony Transport Publiczny w Ciechanowie i  kilkudziesięciu innych polskich miastach przybliżają nas do tego celu w wymierny sposób  – dodaje wiceszef resortu.

W celu obsługi bezemisyjnych pojazdów elektrycznych zostanie przeszkolonych co najmniej 6 kierowców, 2 mechaników oraz 2 osoby nadzoru technicznego.

-Blisko 2 miliardy złotych pochodzące z programu „Zielony Transport Publiczny” to sposób dla samorządów, takich jak ciechanowski, na unowocześnienie i poprawę funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Warto pamiętać, że zwłaszcza w średnich i mniejszych ośrodkach pełni ona rolę krwioobiegu życia społecznego i gospodarczego – zauważa wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski. 

Zakończenie przedsięwzięcia przewidywane jest na 31 grudnia 2024 r.

Źródło: NFOŚIGW

Czw., 15 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska