Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ruch na granicach Polski w I połowie 2022 r.

Ruch na granicach Polski w I połowie 2022 r. fotolia.pl

Ruch na granicach Polski, będących granicami zewnętrznymi UE, w pierwszej połowie bieżącego roku wzrósł o 156% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Od stycznia do końca czerwca funkcjonariusze Służby Granicznej odprawili łącznie 16,4 mln podróżnych (na obu kierunkach), w analogicznym okresie rok temu o 10 mln mniej, bo 6,4 mln osób.

Wbrew pozorom w porównaniu z ubiegłym rokiem to nie ruch obywateli Ukrainy wzrósł najbardziej a obywateli Polski. W tym roku już 4,8 mln Polaków przekroczyło granicę i jest to o 222% więcej niż rok temu. 8,3 mln obywateli Ukrainy przekroczyło granice Polski w tym roku, ale jest to tylko o 145% więcej niż rok temu (3,4 mln). Obywatele Polski, w tym roku stanowili też 29% wszystkich odprawionych podróżnych (tj. 4,8 mln osób), w 2021 r. – 23% (1,5 mln).

W pierwszej połowie tego roku na kierunku wjazdowym do Polski odprawiono 9,2 mln podróżnych (łącznie Polaków i cudzoziemców), a na wyjazdowym – 7,2 mln.

Najwięcej osób w tym roku odprawiono w czerwcu – ponad 3,5 mln podróżnych (na obu kierunkach), to nawet więcej niż w marcu br. kiedy to do Polski uciekali uchodźcy ewakuujący się z Ukrainy, wtedy odprawiono niecałe 3,5 mln osób. Rok wcześniej, w czerwcu 2021, odprawiono na granicach zewnętrznych 1,6 mln podróżnych (na obu kierunkach).

Wśród osób, które w tym roku przekraczały granice na wszystkich rodzajach przejść (drogowe, morskie i lotnicze) najwięcej było obywateli Ukrainy – łącznie na obu kierunkach 8,3 mln tj. 51% całego ruchu, na drugim miejscu byli obywatele Polski 4,8 mln tj. 29% całego ruchu. Natomiast w samych przejściach lotniczych aż 68% całego ruchu to obywatele Polski, natomiast obywatele Ukrainy stanowili tylko 7% ruchu. 

O 152% w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł ruch środków transportu w przejściach lotniczych (samoloty i śmigłowce) z 18,7 tys. w minionym roku do 48 tys. w tym roku.

Najwięcej osób granicę przekroczyło na przejściu lotniczym Warszawa-Okęcie – 2,154 mln podróżnych, na drugim miejscu w drogowym przejściu granicznym w Medyce – 1,918 mln, na trzecim w Korczowej – 1,456 mln. Najbardziej w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł ruch w przejściu granicznym Kraków-Balice, aż o 643% (z 139 tys. podróżnych w 2021 r. do ponad 1 mln podróżnych w br.).

Źródło: Komenda Główna Straży Granicznej

Pt., 22 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś