Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Organ właściwy do zatwierdzenia projektu tymczasowej organizacji ruchu na „starodrożu”

Z wokandy. Organ właściwy do zatwierdzenia projektu tymczasowej organizacji ruchu na „starodrożu” fotolia.pl

Zgodnie z art. 10 ust. 5 prawa o ruchu drogowym starosta zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych. Natomiast Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zarządza ruchem na drogach krajowych. Wyjątek od tej reguły odnosi się do dróg leżących w miastach na prawach powiatu i nie dotyczy dróg krajowych i autostrad.

W rozpoznawanej sprawie NSA rozpoznawał spór kompetencyjny pomiędzy starostą a GDDKiA w przedmiocie zatwierdzenia projektu docelowej tymczasowej organizacji ruchu.

Spór powstał na tle wniosku uczestnika w sprawie zatwierdzenia ww. projektu na czas budowy dwóch zjazdów z drogi wewnętrznej stanowiącej „starodroże” drogi krajowej.

Starosta przekazując sprawę GDDKiA do rozpoznania wskazał, że na podstawie porozumienia przekazał gminie wszystkie zadania zarządcy tej drogi określone w art. 20 udp. Z kolei GDDKiA podniósł, że przedmiotowa droga, po wykonaniu nowego szlaku, nie pełni już funkcji tranzytowej, a przekazanie gminie zarządzania tym odcinkiem uzasadnia stwierdzenie, że organem właściwym do zarządzania ruchem na „starodrożu” jest starosta.

Wskazując starostę jako organ właściwy do zatwierdzenia projektu docelowej organizacji ruchu NSA uznał, że właściwość ta wynika z art. 10 ust. 5 prd.

O ile przepisy ustawy o drogach publicznych pozwalają w drodze porozumienia zmienić zarządcę drogi publicznej, to taka zmiana nie prowadzi do zmiany statusu drogi. Zmianie ulega tylko podmiot zarządzający.

Z kolei art. 10 ust. 5 prd odnosi się do określonej kategorii dróg, co oznacza, że starosta jest organem, który zarządza ruchem na drogach gminnych i powiatowych. Oznacza to, że właściwość starosty łączona jest nie tylko ze statusem drogi, ale także z treścią porozumienia zawartego na podstawie ustawy o drogach publicznych, a w przedmiotowej sprawie „starodrożem” zarządza gmina.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 01.03.2022 r., sygn. II GW 129/21, orzeczenie prawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Pt., 1 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak