Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ferie zimowe: będą kontrole na drogach

Ferie zimowe: będą kontrole na drogach fotolia.pl

Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego jako pierwsi rozpoczną ferie zimowe 17 stycznia br. Resort infrastruktury zapowiedział wzmożone kontrole na drogach i zaapelował o rozwagę na trasach.

O bezpieczeństwo najmłodszych w okresie ferii dbać będzie m.in. Inspekcja Transportu Drogowego. Kierowcy muszą przygotować się na sprawdzanie stanu technicznego autokarów, a także trzeźwości kierowców. Rodzice oraz organizatorzy zimowisk mogą zwrócić się do ITD z prośbą o dokonanie takiej kontroli.

Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.

Inspektorzy przypominają, że opiekunowie wycieczek powinni dbać o bezpieczeństwo najmłodszych w trakcie całej podróży. Powinni też reagować, kiedy kierowca nie stosuje się do przepisów lub jego zachowanie może wskazywać, że jest pod wpływem alkoholu albo środków odurzających.

Podstawą bezpiecznej podróży jest prędkość dostosowana do panujących warunków. Nadmierna prędkość nadal jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Często jest też pośrednią przyczyną innych błędnych zachowań, np. nieprawidłowego wyprzedzania, nieustąpienia pierwszeństwa pieszym na przejściach, niezachowania bezpiecznych odległości między pojazdami. Kierowcy powinni zachować ostrożność, stosować się do ograniczeń prędkości, nie przeceniać własnych umiejętności i dostosować technikę jazdy do warunków na drodze.

W miejscach szczególnie niebezpiecznych o konieczności zachowania rozsądku, ostrożności i stosowania się do przepisów ruchu drogowego będą kierującym przypominać patrole Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD, prowadzące kontrole prędkości oraz ok. pół tysiąca urządzeń pracujących w systemie fotoradarowym. 

Źródło: MI

Śr., 12 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska