Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dofinansowanie z UE na poprawę bezpieczeństwa na drogach

Dofinansowanie z UE na poprawę bezpieczeństwa na drogach fotolia.pl

Dzięki dwóm projektom dofinansowanym ze środków unijnych flota Komendanta Głównego Policji zwiększy się o 53 pojazdy do kontroli technicznej i 100 nieoznakowanych samochodów z wideorejestratorami. Celem inwestycji jest zwiększenie skuteczności działań policji w zakresie ochrony i poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jedną z przyczyn wypadków drogowych w Polsce jest zły stan techniczny samochodów. Setki niesprawnych i uciążliwych dla środowiska gruchotów, zamiast trafić do warsztatu, czy na złomowisko, porusza się po drogach. Nowoczesne pojazdy dla policyjnych Ekip Techniki Drogowej i Ekologii umożliwią skuteczniejszą kontrolę stanu technicznego samochodów, co pozwoli na eliminowanie z ruchu tych, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych.

Każdy pojazd wyposażony będzie w przyrządy niezbędne do stwierdzenia naruszenia wymagań bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska naturalnego, m.in. analizator spalin, dymomierz, opóźnieniomierz, miernik przepuszczalności światła, sonometr i lustro inspekcyjne. Zakupione pojazdy trafią do wybranych jednostek terenowych Policji w oparciu o analizę ich potrzeb. Policjanci będą sprawniej i szybciej sprawdzać, czy pojazd spełnia dopuszczalne normy, czy też powinien zostać niezwłocznie wyłączony z ruchu. Nowy sprzęt poprawi także mobilność i bezpieczeństwo pracy funkcjonariuszy pionu ruchu drogowego.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Zwiększenie skuteczności reagowania w sytuacji przekroczenia prędkości przez uczestnika ruchu może w wielu przypadkach zapobiec takim zdarzeniom.

Zakup nowoczesnych nieoznakowanych radiowozów to odpowiedź Komendanta Głównego Policji na wyzwania, jakie niesie za sobą rosnąca liczba szybkich pojazdów na drogach. Każdy samochód wyposażony będzie w wideorejestrator – prędkościomierz kontrolny, który pozwoli na rejestrację zdarzeń w ruchu drogowym przed lub za kontrolującym pojazdem za pomocą dwóch kamer i wykonanie pomiaru prędkości auta kontrolowanego. Wewnątrz samochodu funkcjonariusze przeprowadzą niezbędne czynności służbowe: kontrolę dokumentów, sprawdzanie osób i pojazdów w bazach danych, sporządzanie dokumentacji.

Źródło: MFiPR

Śr., 12 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba