Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

System viaTOLL dostępny tylko do 30 września

System viaTOLL dostępny tylko do 30 września fotolia.pl

Od 1 lipca br. rozpoczął się okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że obecnie równolegle funkcjonują dwa systemy - viaTOLL i nowy e-TOLL.
System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, które od 1 października br. docelowo zastąpi system viaTOLL.

Kierowcom pojazdów ciężkich zostało już mniej niż 80 dni do zmiany systemu na e-TOLL

W tym czasie należy zarejestrować się w IKK na stronie etoll.gov.pl oraz wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca będzie mógł wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenia OBU i ZSL oferowane przez dostawców zewnętrznych. Aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU i ZSL są obecnie dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu.

Ulga dla przewoźników już obowiązuje

Przepisy ustawy z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzającej ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL weszły w życie 29 czerwca 2021 r.

Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.

Nowy system e-TOLL służy do poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) dla pojazdów ciężkich i lekkich. Obecnie z systemu korzysta już ponad 50 tys. pojazdów.

Źródło: MF

Śr., 21 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska