Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Realizacja Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023

Realizacja Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 fotolia.pl

Poprawa obsługi pasażerów, infrastruktury kolejowej, zmniejszenie kosztów eksploatacji nowych dworców przyjaznych pasażerom oraz zapewnienie bezpieczeństwa – takie są cele Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, realizowanego przez PKP SA.

Pieniądze na jego realizację pochodzą m.in. z funduszy Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz ze środków PKP SA. Realizacja Programu Inwestycji Dworcowych przewiduje przeprowadzenie około 200 inwestycji dworcowych na łączną kwotę około 2 mld zł. W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawi się obsługa pasażerów oraz nastąpi integracja kolei z innymi gałęziami transportu.

Prace z poszanowaniem walorów obiektów

Modernizowane dworce zyskują nie tylko na funkcjonalności, ale też na zewnętrznej estetyce. Wszelkie prace remontowe prowadzone są z poszanowaniem architektoniczno-historycznych walorów konkretnych obiektów, ponieważ około 50 procent dworców modernizowanych w ramach PID to obiekty objęte opieką konserwatorską.

Dworce odzyskują dawny blask, stają się ponownie wizytówkami miast oraz powodem do dumy dla lokalnych społeczności. Modernizacji poddawane są elewacje, wymieniana jest stolarka okienno-drzwiowa i pokrycia dachów. Dzięki uzgodnieniom ze służbami konserwatorskimi udaje się zachować i wyeksponować wiele detali architektonicznych.

Poprawa jakości obsługi

W ostatnich dwóch miesiącach PKP SA podpisały umowy na przebudowę dworców kolejowych w Gdańsku Wrzeszczu, w Świebodzinie w województwie lubuskim i Opalenicy w województwie wielkopolskim. Pierwsi podróżni skorzystali natomiast ze zmodernizowanego dworca Wałbrzych Główny, z dworców w Pobiedziskach i Biskupicach Wielkopolskich, z dworca w Radymnie w województwie podkarpackim, a także w Prabutach w województwie pomorskim.

PKP SA ogłosiły przetargi na wybór wykonawcy prac budowlanych na dworcach w Kielcach, w Łowiczu oraz w Milanówku. Niebawem ruszy również przetarg na przebudowę dworca Bydgoszcz Zachód.

Rozpoczęła się także budowa nowego dworca w Pruszczu Gdańskim, który powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, mającego na celu zastąpienie dużych niefunkcjonalnych obiektów – nowymi. W IDS-ach stosowane są rozwiązania proekologiczne, takie jak panele fotowoltaniczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED i pompy ciepła. Czterdzieści dworców w PID 2016-2023 to Innowacyjne Dworce Systemowe.

Efektem końcowym realizacji programu modernizacji dworców są obiekty nowoczesne, dostosowane do potrzeb pasażerów, w tym osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Budynki odpowiadają realnym potrzebom lokalnych społeczności, zapewniają funkcje związane ze zmianą środków transportu i zachęcają podróżnych do korzystania z usług kolei.

Źródło: MI

Pt., 9 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska