Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Intensywne prace na pomorskich dworcach

Intensywne prace na pomorskich dworcach fotolia.pl

Pasażerowi korzystający z kolei podmiejskiej w Gdańsku niedługo skorzystają z wyremontowanych dworców. O które stacje chodzi?

Jak informuje PKP S.A., właśnie ruszają prace modernizacyjne dworca Gdańsk Wrzeszcz i dworca w Pruszczu Gdańskim. W obu przypadkach dokonano wyboru wykonawców i realizowane będą roboty budowlane. Obie inwestycje wykonywane są w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prawie 13,2 mln. zł. będzie kosztować przebudowa dworca Gdańsk Wrzeszcz. To jeden z najbardziej obłożonych osobowych przystanków kolejowych w Polsce. Pierwsza stacja kolejowa powstała w tym miejscu już w II poł. XIX stulecia. Istniejący budynek dworca nie odpowiada współczesnym standardom i nie prezentuje się atrakcyjnie.

Nowy budynek powstał dopiero w 1952 roku. Od tego czasu kilkukrotnie go przebudowywano. Obecna inwestycja ma na celu nadanie mu nowoczesnego charakteru. Najbardziej widoczna będzie zmiana wyglądu zewnętrznego dworca. W miejsce rozproszonych dobudówek obiekt zyska jedną spójną bryłę. Elewacja zostanie wykonana ze stali i szkła – co ma podkreślić nowoczesny i nieco industrialny charakter nowego dworca. Najbardziej reprezentacyjną jej częścią będzie wejście do strefy obsługi podróżnych, gdyż zostanie one zaakcentowane wielkoformatowym przeszkleniem, a także wejście prowadzące bezpośrednio do tunelu na perony. Architekturę nowej bryły dworca podkreśli iluminacja. Zaakcentuje ona w szczególności główne wejścia do budynku, a także podświetli pnącza znajdujące się na elewacji od strony peronów – można przeczytać w komunikacie PKP S.A.

Z kolei przebudowa budynku dworca w Pruszczu Gdańskim będzie kosztować 7,3 mln. zł. Roboty rozpoczną się już teraz – w lipcu 2021 r. Zaś planowany termin oddania inwestycji to pierwsza połowa 2023 r.

Jak informuje PKP S.A., projektant nowego budynku dworca położył nacisk na ekologiczną stronę projektu. Na dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, w budynku zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą.

Nowy budynek dworca został zaprojektowany w ten sposób, żeby być obiektem przyjaznym wszystkimi grupom podróżnych, w tym osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Dlatego już na etapie projektowania wyeliminowano potencjalne bariery architektoniczne oraz wprowadzono szereg usprawnień dla tej grupy podróżnych. Wśród nich są ścieżki prowadzące w budynku dworca i jego bezpośrednim otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a, kontrastowa kolorystyka wnętrz oraz tablice dotykowe z planem dworca – wyjaśnia zamawiający.

 Żródło: PKP S.A

Śr., 7 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Jakub Dorosz-Kruczyński