Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rząd zapowiada duże inwestycje kolejowe

Rząd zapowiada duże inwestycje kolejowe fotolia.pl

Podczas wizyty na placu budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia, premier wraz z ministrem infrastruktury zapowiedzieli przekazanie dodatkowych środków na inwestycje kolejowe. Ma to być ponad 200 mld zł.

- Stawiamy na kolej przyszłości poprzez zaangażowanie ogromnych środków zarówno z budżetu państwa, jak i wspólnotowych na budowę planu inwestycji nowoczesnych kolei – powiedział premier M. Morawiecki. Inwestycje w kolej pozwolą na zmianę układu komunikacyjnego poprzez unowocześnienie powiązań międzyregionalnych tak, żeby cała Polska mogła rozwijać się równomiernie – stwierdził szef rządu.

Podpisana została też umowa na budowę kolei dużych prędkości w ramach CPK na odcinku Warszawa-CPK-Łódź. Jak przyznają przedstawiciele resortu infrastruktury, inwestycje kolejowe to rdzeń programu CPK. Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. To łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Sieć torów Kolei Dużych Prędkości będzie dostępna również dla połączeń regionalnych i aglomeracyjnych, co bezpośrednio przełoży się na dostępność transportową. Polepszy się także przepustowość dla transportu towarowego. Całość programu zostanie zrealizowana w latach 2020-2034.

Inwestycja obejmująca kompleksową przebudowę stacji Warszawa Zachodnia ma przyczynić się do powstania m.in. multimodalnego węzła przesiadkowego łączącego publiczny transport zbiorowy – transport tramwajowy, autobusowy w tym międzymiastowy z transportem kolejowym. Ponadto unowocześniony zostanie system sterowania ruchem kolejowym oraz informacji pasażerskiej. 

Źródło: MI

Śr., 9 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska