Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązkowe apteczki we wszystkich pojazdach?

Obowiązkowe apteczki we wszystkich pojazdach? fotolia.pl

Posłowe zwracają uwagę na konieczność wyposażenia wszystkich pojazdów mechanicznym w apteczki. Co na to Ministerstwo Infrastruktury?

Poseł Aleksander Miszalski podniósł problem obowiązku lokowania apteczek w pojazdach mechanicznych i wpływu tego obowiązku na udzielanie pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków. Parlamentarzysta zauważył, że przepisy prawa nie nakładają obowiązku umieszczania takiego zestawu w samochodach osobowych. Dzieje się tak w sytuacji, w której przepisy prawa karnego penalizują nieudzielenie pomocy człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w sytuacji, kiedy możliwe jest jej udzielenie.

W praktyce orzeczniczej przyjmuje się, że do udzielenia pomocy wystarczające jest zawiadomienie służb ratunkowych przez świadka wypadku. Zdaniem posła nie jest to wystarczające. Problem polega na fakcie, że przyszli kierowcy w toku kursu poprzedzającego egzamin na prawo jazdy są szkoleni w zakresie pomocy przedmedycznej. Jednocześnie udzielenie tej pomocy może okazać się niemożliwe z uwagi na brak apteczki w pojeździe. Stąd zasadne byłoby wprowadzenie obowiązku lokowania apteczek we wszystkich pojazdach.

Można dojść do konstatacji, że zaliczenie apteczki w poczet niezbędnego wyposażenia samochodu osobowego w sposób oczywisty wpłynęłoby na poczucie bezpieczeństwa kierowców postawionych w sytuacji konieczności podjęcia działań ratunkowych, a to z kolei mogłoby się przełożyć na zwiększenie bezpieczeństwa ofiar wypadków w ruchu drogowym. Ponadto, pieszy będący świadkiem zaistnienia sytuacji zagrożenia dla zdrowia lub życia osoby postronnej miałby gwarancję, że zatrzymując dowolny samochód, znajdzie w nim przedmioty niezbędne do udzielenia pomocy ofierze takiej sytuacji. – wskazywał poseł Aleksander Miszalski w swojej interpelacji.

Co na to ministerstwo? Odpowiedzi udzielił wiceminister Rafał Weber z Ministerstwa Infrastruktury. Odpowiedź rządu nie wskazuje, że zanosi się na zmiany w prawie.

Sekretarz Stanu zauważył, że obecny stan prawny, w którym obowiązek umieszczania apteczki w pojeździe dotyczy tylko niektórych rodzajów pojazdów mechanicznych odpowiada wymogom jakie nakłada na Rzeczpospolitą Polską prawo międzynarodowe. Stąd, zdaniem ministerstwa, nie ma potrzeby zmian w tym zakresie. Jednocześnie wiceminister wyjaśnił, że Ministerstwo Infrastruktury prowadziło i prowadzi kampanie informacyjne mające na celu zachęcenie kierowców do dobrowolnego lokowania apteczek w swoich pojazdach i zwiększenie świadomości o roli pomocy przedmedycznej.

Z interpelacją można zapoznać się tutaj, a z odpowiedzią w tym miejscu.

Śr., 2 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Jakub Dorosz-Kruczyński