Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rejestracja tymczasowa wystarczy żeby uniknąć kary

Rejestracja tymczasowa wystarczy żeby uniknąć kary fotolia.pl

Kara pieniężna przewidziana za niezarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z UE powinna zostać nałożona na podmiot, który zaniecha w ogóle obowiązku rejestracji pojazdu przewidzianego w art. 71 ust. 7 Prawa o ruchu drogowym. Kara ta nie powinna być zatem nałożona na podmiot, który złoży wniosek o jakąkolwiek rejestrację pojazdu. Tak wynika z niedawnego wyroku WSA w Poznaniu.

W sprawie strona złożyła wniosek o tymczasową rejestrację pojazdu sprowadzonego kilka dni wcześniej z UE. Wniosek o rejestrację stałą został jednak złożony po upływie 30 dni od daty sprowadzenia pojazdu. Starosta nałożył karę administracyjną z art. 140mb pkt 1 Prawa o ruchu drogowym, a SKO decyzję utrzymało.

Sąd uchylając obie decyzje wskazał, że niewątpliwie zamiarem ustawodawcy było nakładanie kar pieniężnych na podmioty, które w ogóle ignorują obowiązek rejestracji w sytuacji, gdy sprowadzają pojazd do Polski z terytorium innego państwa członkowskiego. To czy skarżący wniósł o rejestrację czasową, czy stałą nie miało znaczenia. Istotne jest bowiem to, że skarżący w ogóle nie zignorował nałożonego na niego obowiązku rejestracji pojazdu.

Wyrok WSA w Poznaniu z 17 lutego 2021 r. sygn. II SA/Po 436/20 – prawomocny.

Źródło: NSA

Sob., 24 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel