Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rząd podjął uchwałę w sprawie Programu budowy 100 obwodnic

Rząd podjął uchwałę w sprawie Programu budowy 100 obwodnic fotolia.pl

Uchwałą z 13 kwietnia br. Rada Ministrów oficjalnie zaakceptowała ustanowienie Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Dzięki temu przedsięwzięciu w całej Polsce mają powstać obwodnice o łącznej długości ok. 820 km.

W ramach Programu powstaną trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Głównym celem Programu jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu (zwłaszcza pojazdów ciężarowych) z centrów miast. To z kolei przyczyni się do poprawy stanu powietrza i zmniejszenia hałasu.

Dla kilkunastu obwodnic ogłoszono już postępowania przetargowe, a dla trzech obwodnic zawarto już umowy z wykonawcami. Są to obwodnice Wąchocka w ciągu DK42, Smolajn w ciągu DK51 oraz Lipska w ciągu DK79.

Przetargi trwają jeszcze dla obwodnic: Strzelec Krajeńskich w ciągu DK 22, Pułtuska w ciągu DK 61, Suchowoli w ciągu DK8, Sztabina w ciągu DK8, Brzezia w ciągu DK25, Gostynia w ciągu DK12, Grzymiszewa w ciągu DK72, Żodynia w ciągu DK32, Gryfina w ciągu DK31 oraz Szczecinka w ciągu DK20.

Budowa obwodnic poprawi funkcjonowanie miast najbardziej dotkniętych niedogodnościami wynikającymi z ruchu tranzytowego.

Program obwodnicowy powstał w oparciu o długookresowe krajowe dokumenty strategiczne, takie jak:

  • Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju,
  • Strategia Zrównoważonego Rozwoju Transportu,
  • Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego,
  • Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,
  • Krajowa Polityka Miejska 2023,

oraz dokumenty Unii Europejskiej:

  • Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu „Europa 2020”,
  • „Biała Księga” Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu – dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu.

Na realizację Programu rząd przeznaczy 28 mld zł.

Źródło: MI

Śr., 14 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska