Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Oświetleniowe PPP w gminie Miedźno

Oświetleniowe PPP w gminie Miedźno fotolia.pl

14 stycznia 2021 roku gmina Miedźno i spółka IZIM podpisały umowę na unowocześnienie oraz znaczną rozbudowę infrastruktury oświetleniowej. W wyniku zawartej umowy o PPP w ciągu dwóch lat na terenie gminy Miedźno powstanie blisko 1900 opraw LED. Oświetlą one 74 kilometry dróg. Wartość zamówienia wynosi prawie 22,4 mln zł. Tym samym jest to największa samorządowa inwestycja w Polsce w obszarze oświetlenia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Umowa o PPP obejmuje budowę nowych oraz wymianę wszystkich istniejących i nieefektywnych energetycznie punktów oświetlenia. W ramach zamówienia IZIM będzie odpowiadać za cały projekt, finansowanie, a także eksploatację i utrzymanie oświetlenia przez osiem lat od momentu zakończenia robót budowlanych. Ponadto w ramach wykonywanych prac 13 budynków gminnych zostanie połączonych światłowodem. Nowoczesna infrastruktura pokryje nie tylko Miedźno, ale i pozostałe miejscowości leżące na terenie gminy.

- Realizowany we współpracy z IZIM projekt jest dla naszej gminy z pewnością jedną w ważniejszych inwestycji ostatnich lat. W ciągu dwóch lat liczba punktów oświetlenia wzrośnie niemal trzykrotnie. Kluczowe jest dla nas to, że nowoczesne oświetlenie pokryje całą gminną infrastrukturę drogową, co pozytywnie wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo, ale również jakość życia mieszkańców. Drugim istotnym elementem jest energooszczędność wynikająca z zastosowania opraw LED. Dzięki temu nasza gmina nie będzie ponosić wyższych kosztów zużycia energii w porównaniu z obecnymi, mimo tak znacznej rozbudowy infrastruktury. Jest to więc istotna inwestycja także pod kątem dbania o środowisko naturalne – powiedział Piotr Derejczyk, Wójt Gminy Miedźno. – Chciałbym również zwrócić uwagę, że tak szybkie wykonanie tak dużej inwestycji okazało się możliwe jedynie w formule PPP. Gdybyśmy chcieli realizować ją w sposób tradycyjny – finansując ją środkami własnymi i kredytem – nie byłoby to możliwe. To niewątpliwa dla nas korzyść – dodał wójt.

- Inwestycja w gminie Miedźno jest doskonałym przykładem jak formuła partnerstwa publiczno-prywatnego może efektywnie służyć zarówno zaspakajaniu potrzeb mieszkańców, realizacji celów polityki publicznej oraz rozwijaniu działalności biznesowej. Wrażenie z pewnością robi skala projektu – to bez wątpienia największa obecnie tego typu inwestycja w kraju. Szczerze liczę, że Miedźno będzie stanowić przykład i zachętę dla kolejnych jednostek samorządu terytorialnego oraz firm do dalszego rozwijania współpracy w formule PPP. Przykład Miedźna pokazuje, że jest to idealne rozwiązanie również dla mniejszych gmin czy miejscowości. To jest platforma dająca obopólne, namacalne i trwałe korzyści – skomentował mecenas Rafał Cieślak, który kierował zespołem doradców Gminy przy zawieraniu kontraktu.

Źródło: www.miedzno.pl

Śr., 20 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel