Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stara karta motorowerowa a prawo jazdy kat. AM?

Stara karta motorowerowa a prawo jazdy kat. AM? fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przypomniał o tym, jak należy podchodzić do wymiany karty motorowerowej wydanej na podstawie ustawy – Prawo o ruchu drogowym z 1983 r. na prawo jazdy kategorii AM z ustawy – Prawo o ruchu drogowym z 1997 roku. W omawianej sprawie organy odmówiły wymiany takowej karty wydanej w 1987 roku. Co powiedział Sąd? 

Sąd w pierwszej kolejności podkreślił, że żadne z rozporządzeń regulujących kwestię wymiany praw jazdy nie odnosiło się do dokumentów nazywanych „kartą rowerową” czy „kartą motorowerową”. Tak więc wydana pod rządami ustawy z 1983 r. karta motorowerowa zachowała swoją ważność również pod rządami ustawy z 20 czerwca 1997 roku. Natomiast zgodnie z art. 133 ust. 1-3 obecnie obowiązującej ustawy o kierujących pojazdami dokumenty stwierdzające uprawnienie do kierowania pojazdem wydane przez dowódcę jednostki wojskowej, pozwolenia na kierowanie tramwajem i karty rowerowe wydane na podstawie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, zachowują ważność w zakresie, w jakim zostały wydane (ust. 1). Karta motorowerowa wydana na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Karta motorowerowa podlega wymianie, na koszt osoby uprawnionej, na prawo jazdy kategorii AM, o ile osoba ma ukończone 14 lat (ust. 2). Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie (ust. 3).

Co oczywiste, w sprawie nie ulegało wątpliwości, że Skarżący przed dniem wejścia w życie ustawy miał ukończone 18 lat. Wobec tego w ocenie WSA w świetle u.k.p. uznaje się go za osobę uprawnioną do kierowania motorowerem, a jego uprawnienia w tym zakresie, wbrew zarzutom skargi, nie uległy zmianie.

Jeśli idzie o kategorię AM, to WSA przypomniał o tym, że kategoria ta w myśl art. 6 ust. 1 ustawy uprawnia zarówno do kierowania motorowerami, jak i czterokołowcem lekkim (czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h – dopisek Sądu). Skarżący nie był więc według Sądu w żaden sposób ograniczony w korzystaniu ze swoich dotychczasowych uprawnień, jeżeli chodzi o kierowanie motorowerem, jednak posiadane dotychczas uprawnienia nie są wystarczające do kierowania czterokołowcem lekkim. Uznanie zaś, że posiadany dotychczas dokument uprawnia również do kierowania czterokołowcem stanowiłoby zdaniem Wojewódzkiego Sądu bezpodstawne rozszerzenie posiadanych uprawnień.

Wobec powyższego wymiana Skarżącemu karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM stanowiłaby w ocenie WSA nieuprawnione rozszerzenie posiadanych przez niego uprawnień o dodatkową kategorię – do kierowania czterokołowcem lekkim. Jak przypomniał Sąd, Skarżący aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM musi spełnić wymogi określone w art. 11 u.k.p., przejść szkolenie i zdać egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 lutego 2020 r., II SA/Po 710/19

Źródło: CBOSA

Pt., 6 Mrz. 2020 1 Komentarz Dodane przez: Bartłomiej Zydel

Komentarze

sim
+1 # sim 2023-01-29 19:16
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2019 r. poz. 341 oraz poz. 60)
Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 231 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 702 oraz z 2019 r. poz. 406) przepisy przejściowe i końcowe
| | |