Podtatrze, w skład którego wchodzą powiaty tatrzański i nowotarski napotykają na poważne problemy komunikacyjne. Są one uciążliwe zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, licznie odwiedzających ten region Polski. Konieczne jest zatem stworzenie takiego systemu transportowego, który zlikwiduje wykluczenie komunikacyjne tego regionu, jak również zagwarantuje jego odpowiednie wykorzystanie turystyczne. 10 października br. podpisano List intencyjny, w którym zawarta została deklaracja o opracowaniu Programu rozwoju systemu transportowego obszaru Podtatrza do końca 2019 roku.
List intencyjny został podpisany w Krakowie przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i przedstawicieli władz samorządowych: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Starostów Tatrzańskiego i Nowotarskiego oraz Burmistrzów Zakopanego i Nowego Targu. Zatwierdzono również do realizacji zadania w województwie małopolskim, które zwiększą przepustowość sieci dróg krajowych i poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Program rozwoju systemu transportowego obszaru Podtatrza do 2030 roku zostanie przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z władzami samorządowymi. Plany obejmą wszystkie poziomy – wojewódzki, powiatowy oraz gminny.
Głównym celem projektu jest poprawa dostępności komunikacyjnej Podtatrza, a co za tym idzie zrównoważonego rozwoju tego regionu. Trzema priorytetami powyższego programu są:
- Rozwój infrastruktury transportowej,
- Działania na rzecz rozwoju niskoemisyjnego transportu zbiorowego, ze szczególnym naciskiem na kolej,
- Poprawa zarządzania i integracja systemów transportowych.
W ramach programu przewidziano prace w następujących miejscach:
- Rozbudowa DK7 Rabka – Chyżne
- Rozbudowa DK 28 w Gorlicach
- Rozbudowa A4 o dodatkowy pas ruchu (węzeł Kraków Południe)
- Rozbudowa dwóch skrzyżowań w Zakopanem
- Budowa obwodnicy Nowego Targu
- Budowa południowej obwodnicy Wadowic
Okres realizacji robót budowlanych: lata 2024-2025.