Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne listy zadań z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych zatwierdzone przez premiera

Kolejne listy zadań z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych zatwierdzone przez premiera fotolia.pl

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów Fundusz Dróg Samorządowych to jedna z metod walki z wykluczeniem komunikacyjnym. W ciągu 10 lat z funduszu do samorządów trafi 36 mld zł. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zatwierdzenie kolejnych list zadań, które zostaną dofinansowane z FDS w ramach naboru wniosków na 2019 rok. Chodzi o wnioski zgłoszone do dofinansowania w naborze przeprowadzonym od 13 marca do 12 kwietnia 2019 r.

Fundusz Dróg Samorządowych to nowe narzędzia wsparcia samorządów w rozwoju i modernizacji infrastruktury drogowej. Do tej pory często zdarzało się, że w wielu gminach i powiatach zbyt niskie dochody uniemożliwiały rozwój tej sfery. Teraz ma się to zmienić. W ramach FDS możliwe będzie dofinansowanie zadań wieloletnich, co pozwoli na zaplanowanie większych inwestycji. Dla mniej zamożnych samorządów dofinansowanie może wynieść nawet 80% kwoty realizowanych działań. Przekazane środki mogą być przeznaczane na dofinansowanie budowy mostów w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, modernizacji dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym oraz wsparcie budowy i remontów dróg powiatowych i gminnych.

Ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych zakłada możliwość dokonania zmian przez Prezesa Rady Ministrów na listach inwestycji zgłoszonych do dofinansowania.

Na listach podstawowych znajduje się łącznie 3 220 zadań w tym 812 powiatowych i 2 408 gminnych. Na listach rezerwowych natomiast widnieje 681 zadań – 72 powiatowe i 609 gminnych.

W wyniku zmian wprowadzonych przez premiera dofinansowanie zadań gminnych i powiatowych wzrosło o ok. 215 mln zł. Zmiany te obejmowały:

  • zwiększenie limitu środków dla województw, co umożliwiło zwiększenie wysokości dofinansowania dla zadań, które na listach opracowanych przez wojewodów musiały mieć ograniczone dofinansowanie - 21 zadań (każde zadanie dostało pełne możliwe dofinansowanie);
  • zwiększenie procentu dofinansowania ponad poziom wynikający z dochodów własnych JST – 307 zadań;
  • przeniesienie z list rezerwowych na listy podstawowe – 78 zadań;
  • wprowadzenie 11 nowych zadań.  

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na Fundusz Dróg Samorządowych rząd przeznacza w skali kraju ok. dziesięciokrotnie wyższą kwotę niż poprzednicy.

Pt., 6 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska