Naczelny Sąd Administracyjny uznał także za zasadny zarzut dotyczący naruszenia prawa materialnego, o którym mowa w części pierwszej skargi kasacyjnej - tiret pierwsze, poprzez błędną wykładnię art. 13b ust. 1 i 6 u.d.p. i przyjęcie, że dla pobierania opłaty parkingowej w strefie płatnego parkowania wystarczające jest podjęcie przez radę miasta uchwały ustalającej strefę płatnego parkowania, wysokość stawek i sposób ich pobierania oraz umieszczenie znaku D-44, podczas, gdy dla pobierania tej opłaty niezbędne jest także wyznaczenie stanowisk postojowych. Słusznie wskazywano w skardze kasacyjnej, że WSA w zaskarżonym wyroku błędnie przyjął, że obowiązek uiszczenia opłaty dodatkowej za parkowanie zaistniał, ponieważ samochód skarżącego dwukrotnie parkował w obrębie strefy płatnego parkowania bez wniesienia stosownej opłaty.
Sąd podał przy tym, że Rada Miasta Gdyni podjęła uchwałę - w dniu 27 lutego 2008 r. Nr XVII/410/08 w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Gdyni oraz wysokości stawek opłat za parkowanie i opłaty dodatkowej oraz sposobu ich pobierania oraz wprowadzania opłaty abonamentowej, wykaz ulic wchodzących w skład strefy przedstawiono w załączniku nr 2 do tej uchwały. "Tym samym, wobec wykazania, że przedmiotowy pojazd nieopłacony parkował w strefie płatnego parkowania wierzyciel posiadał legitymację żądania od skarżącego uregulowania dodatkowej opłaty. Wskazać trzeba, że w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego była już dokonywana wykładnia art. 13b ust. 1 u.d.p. (por. wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2015 r. w sprawie sygn. akt I OSK 2356/15, opubl. Lex 2067886), z którą skład orzekający w tej sprawie się zgadza. Z przepisu tego wynika, nie tylko, że opłatę za postój pobiera się jeśli zaparkowano pojazd w obrębie strefy płatnego parkowania w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo, ale również koniecznym do pobrania opłaty jest, aby postój odbywał się w "wyznaczonym miejscu".
Wyznaczone miejsce w rozumieniu art. 13b ust. 1 u.d.p. oznacza zatem wyznaczone za pomocą linii bądź znaków odpowiednie stanowisko przeznaczone na postój pojazdów samochodowych. Odczytując treść analizowanego przepisu nie można pominąć zwrotu "wyznaczone miejsce", stanowiłoby to bowiem dokonywanie wykładni tekstu prawnego wbrew zakazowi per non est - czyli w taki sposób, że pewien jego fragment został uznany za zbędny, a więc niezawierający treści normatywnej. Tym samym wyłączona jest możliwość pobierania opłaty za postój w innym niż wyznaczone miejsce. Nie jest przy tym dopuszczalne uznanie za wyznaczone miejsce całej strefy płatnego parkowania.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 czerwca 2017 r., II GSK 2624/15
Źródła: CBOSA