11 lipca br. polskie organizacje zrzeszające przewoźników w Forum Transportu Drogowego podpisały porozumienie z Ministerstwem Edukacji Narodowej o współpracy na rzecz szkolnictwa zawodowego w zawodach związanych z transportem drogowym.
Porozumienie resortu edukacji z organizacjami przewoźników tworzącymi Forum Transportu Drogowego podpisano w siedzibie Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Warszawie.
W imieniu MEN porozumienie podpisała wiceminister Marzena Machałek, przewoźników drogowych reprezentowali prezesi i przewodniczący Forum Transportu Drogowego. W uroczystości uczestniczył również wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz oraz przedstawiciel Związku Powiatów Polskich Marcin Maksymiuk.
Wiceszefowa MEN w swoim przemówieniu wskazała, że 40 proc. absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i 30 proc. techników jest bezrobotnych.
– To znaczy, że te proporcje są niewłaściwe i musimy je zmienić. Cieszę się, że branża transportowa bardzo mocno włączyła się w przygotowanie zmian w systemie szkolnictwa branżowego i technicznego. Razem pisaliśmy podstawę programową oraz dyskutujemy nad tym, co powinno się zmienić – powiedziała wiceminister Marzena Machałek.
Podpisane w środę porozumienie przewiduje współpracę pomiędzy resortem edukacji a przewoźnikami w podnoszeniu jakości, a także efektywności szkolnictwa branżowego i technicznego oraz dostosowywania go do potrzeb rynku pracy.
Obie strony zadeklarowały wymianę wiedzy oraz doświadczeń w zakresie szkolnictwa branżowego i technicznego, a także współpracę w tworzeniu i aktualizacji podstaw programowych kształcenia w zawodach związanych z transportem drogowym. Deklarują też zachęcanie pracodawców branży transportu drogowego do organizowania praktycznej nauki zawodu i egzaminów zawodowych oraz promocji szkolnictwa branżowego i technicznego w zawodach związanych z transportem drogowym. MEN i przewoźnicy mają też współpracować przy rozbudowie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Organizacje przewoźników zobowiązują się m.in. do zachęcania pracodawców do udziału w „dniach otwartych” organizowanych przez szkoły i kuratoria oświaty oraz w akcjach promujących zawody związane z transportem drogowym. Istotne ma być także wspieranie działań pracodawców w zawieraniu umów ze szkołami i obejmowanie patronatami oddziałów szkół prowadzących kształcenie kierowców, inicjowanie wprowadzania nowych zawodów i kwalifikacji dodatkowych do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, zachęcania pracodawców do współpracy ze szkołami dla organizacji praktycznej nauki zawodu i do przekazywania materiałów, a także pomocy dydaktycznych.
MEN zobowiązuje się natomiast do informowania organizacji przewoźników o planowanych pracach nad podstawami programowymi kształcenia w zawodach i do zapraszania do współpracy przy ich tworzeniu. Zadeklarowano także merytoryczne wsparcie działań organizacji przy realizacji praktycznej nauki zawodu i doskonalenia nauczycieli oraz współpracę z kuratorami oświaty w zakresie realizacji postanowień porozumienia na szczeblu regionalnym i lokalnym.
Porozumienie zostało zawarte na czas nieokreślony i obowiązuje od dnia podpisania.
W systemie oświaty funkcjonują dwa zawody przygotowujące uczniów do prowadzenia samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych: technik transportu drogowego (kształcony w dwuletniej szkole policealnej oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych) oraz kierowca mechanik – kształcony w branżowej szkole I stopnia (dotychczasowej zasadniczej szkole zawodowej) i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
Forum Transportu Drogowego jest platformą dyskusyjną skupiającą ponad 40 organizacji przewoźników drogowych, w celu wypracowywania wspólnego stanowiska dotyczącego najważniejszych problemów branży.
Źródło: men.gov.pl