Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przywrócenie pasa drogowego do poprzedniego stanu

 Przywrócenie pasa drogowego do poprzedniego stanu fotolia.pl

Na mocy z art. 40 ust. 14a u.d.p. zarządca drogi określa, w drodze decyzji administracyjnej, warunki zajęcia pasa drogowego, o którym mowa w ust. 14, oraz warunki jego przywrócenia do stanu poprzedniego, a na mocy ust. 15 tego przepisu zajmujący pas drogowy jest obowiązany zapewnić bezpieczne warunki ruchu i przywrócić pas do poprzedniego stanu użyteczności w określonym terminie. Użycie w powyższych przepisach przez ustawodawcę terminu "stan poprzedni" oznacza zdaniem Sądu, że nie jest możliwe nałożenie na stronę obowiązku przewidzianego w ust. 14a art. 40 u.d.p. w sposób odpowiadający temu przepisowi bez uprzedniego ustalenia przez organ stanu pasa drogowego przed jego zajęciem przez dany podmiot.

W niniejszej sprawie skarżąca Spółka uzyskała zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu wykonania kanalizacji sanitarnej w zakresie, terminie i na warunkach wynikających z pkt 1, 2 i 3 decyzji Prezydenta Miasta z dnia (...) 2017 r., tj. jezdnia ponad 50% szerokości, 40,00 m2, od 9 do 21 listopada 2017 r. Natomiast w pkt 4 tir. 5 zobowiązano skarżącą do odtworzenia konstrukcji nawierzchni ul. G na całej szerokości ulicy i długości prowadzonych wykopów na warunkach technicznych sposób szczegółowo tam opisanych. Jednocześnie punkt ten w tir. 1 zawiera nakazanie przywrócenia pasa drogowego tj. jezdni do poprzedniego stanu użyteczności tak, aby stan techniczny nawierzchni pasa drogowego po wykonanych robotach nie może być gorszy niż przed ich rozpoczęciem Rację więc należy przyznać skarżącej, że zakres nakazu zawartego w pkt 4 tir. 1 stoi w sprzeczności z zakresem obowiązku wynikającego z zaskarżonego rozstrzygnięcia, co powoduje istotną niejasność. Jeżeli bowiem zezwolenie dotyczyło zajęcia pasa drogowego na warunkach określonych w pkt 1 decyzji, to obowiązek wynikający z art. 40 ust. 14a u.d.p. może być nałożony tylko w zakresie objętym zezwoleniem na jego zajęcie. Powyższy wniosek wynika wprost z treści powyższego przepisu. Zauważyć należy, że okoliczności przytaczane przez organ odwoławczy na uzasadnienie konieczności wykonania nowej nawierzchni na całej szerokości ulicy nie wynikają z przepisu art. 40 ust. 14a u.d.p., zaś stanowisko Kolegium poparte jest argumentacją wynikająca z cytowanego wyroku sądu administracyjnego w sprawie, która dotyczyła odmiennego stanu faktycznego. Sama ta okoliczność nie stanowiłby o wadzie uzasadnienia zaskarżonej decyzji, gdyby organ odniósł je do konkretnych okoliczności faktycznych sprawy, w szczególności stanu i budowy ulicy O przed rozpoczęciem robót, oraz po ich zakończeniu w zakresie objętym pozwoleniem na zajęcie pasa drogowego.

 Sąd podziela pogląd wyrażony przez SKO, iż wszelkie unormowania dotyczące korzystania z dróg publicznych mają na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania i ochronę dróg. Jednakże realizacja tej zasady winna uwzględniać w każdym wypadku okoliczności faktyczne konkretnej sprawy, co w przypadku nałożenia obowiązku na podstawie art. 40 ust. 14a u.d.p. determinowane jest istnieniem obowiązku przywrócenia pasa drogowego do stanu poprzedniego, a nie jego ulepszaniem. W pojęciu stanu poprzedniego w rozumieniu powyższego przepisu mieści się oczywiście możliwość bezpiecznego korzystania z drogi, jednakże w takim zakresie jak miało to miejsce przed wykonaniem robót i z uwzględnieniem warunków korzystania z tej drogi.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 kwietnia 2018 r. III SA/Kr 175/18

Źródło: CBOSA 

Sob., 23 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk