Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Autobusem na Słowację?

Autobusem na Słowację? fotolia.pl

Coraz bliżej uruchomienia pierwszego transgranicznego połączenia autobusowego pomiędzy Polską, a Słowacją. Atrakcyjna dla turystów inicjatywa ruszy już latem!

Pierwsi turyści będą mogli swobodnie, kilka razy na dobę dotrzeć autobusem na Słowację i z powrotem. Ma to być stała i spójna sieć połączeń transgranicznych między Polską i Słowacją dzięki determinacji Samorządu Województwa Małopolskiego, powiatu tatrzańskiego i powiatu nowotarskiego, miasta Zakopane oraz gmin Kościelisko i Czarny Dunajec.

W Trstenie odbyło się spotkanie przedstawiciela zarządu województwa małopolskiego Grzegorza Lipca z przewodniczącą Samorządowego Kraju Żylińskiego – Eriką Jurinovą. Główne tematy spotkania to: nowelizacja słowackiej ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, współpraca w walce ze smogiem, a także podsumowanie dotychczasowych wspólnych inicjatyw.

Podczas tej wizyty poruszono kwestię słowackiej ustawy o transporcie zbiorowym, w której pojawić ma się zapis o możliwości otwierania i finansowania autobusowych połączeń transgranicznych do krajów sąsiednich, w tym do Polski. Omówiono szczegóły zaplanowanego na lipiec br. pierwszego transgranicznego połącznia autobusowego pomiędzy Polską i Słowacją. Strona słowacka zadeklarowała podjęcie niezbędnych działań formalnych w celu uruchomienia połączeń w strefie transgranicznej na linii Zakopane – Sucha Hora.

Przedyskutowano także szerszy kontekst komunikacji transgranicznej, uwzględniający komunikację rowerową i rolkarską. Przygotowanie odpowiedniej infrastruktury, związanej z budową  tras, ścieżek rowerowych i chodników, a także powstanie wypożyczalni rowerów sprawi, że ruch turystyczny na pograniczu obu państw zdecydowanie wzrośnie. Przyczynić ma się to do ograniczenia ruchu samochodowego, a dzięki temu zmniejszy się emisja szkodliwych substancji do czystego, górskiego powietrza.

Podpisane zostanie porozumienie, które otworzy drogę do postępowania przetargowego związanego z wyłonieniem przewoźnika, który obsłuży taką linię. Trwa już szacowanie kosztów, które pokryje: Województwo Małopolskie, powiaty tatrzański i nowotarski, miasto Zakopane i gminy Kościelisko oraz Czarny Dunajec.

Współpraca Małopolski z Samorządowym Krajem Żylińskim odbywa się w ramach programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.

Źródło: malopolska.pl

Pt., 23 Lt. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska