Do wyliczenia opłaty za zajęcie pasa drogowego przez urządzenie posłuży powierzchnia jego najszerszego fragmentu, ustalona w płaszczyźnie równoległej do powierzchni gruntu. Proporcjonalnie do tak określonego zakresu zajęcia pasa drogowego wyznaczona zostanie opłata rekompensująca wynikające z tego utrudnienia i ograniczenia.
Istotne natomiast jest, by elementy składowe były połączone i stanowiły całość, co do której możliwe jest określenie usytuowania powstałego urządzenia względem powierzchni drogi. Urządzeniem infrastruktury technicznej w rozumieniu art. 40 ust. 2 pkt 2 u.d.p. bowiem może być obiekt składający się z wielu elementów składowych, w tym z rur kanalizacji kablowej, jeżeli części składowe z technicznego punktu widzenia stanowią całość. W zależności od dokonanych ustaleń, czy wniosek dotyczył umieszczenia jednego urządzenia infrastruktury technicznej, czy też kilku takich urządzeń, organ powinien ustalić opłatę za zajęcie pasa drogowego.
Przy przyjęciu, że zgłoszenie dotyczyło jednego urządzenia infrastruktury technicznej, organ powinien ustalić dokładny przebieg poszczególnych elementów tego urządzenia, aby obliczyć powierzchnię najszerszego fragmentu urządzenia, ustaloną w płaszczyźnie równoległej do powierzchni gruntu. Tak ustalona powierzchnia posłuży do wyliczenia opłaty za zajęcie pasa drogowego przez urządzenie.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 grudnia 2017 r. VI SA/Wa 1296/17
Źródło: CBOSA