Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rejestr OSK wg ustawy o kierujących pojazdami

Rejestr OSK wg ustawy o kierujących pojazdami fotolia.pl

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami organem prowadzącym rejestr OSK jest starosta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców.

Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnie obowiązującym stanem prawnym organem właściwym do prowadzenia rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców jest starosta właściwy ze względu na miejsce wykonywania działalności objętej wpisem. W przypadku gdy przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą  zakresie prowadzania OSK w jednostkach organizacyjnych położonych na obszarze różnych powiatów, jest obowiązany uzyskać wpis w odrębnych właściwych rejestrach na każdą z tych jednostek. 

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że pomimo nieco innego brzmienia („miejsce prowadzenia ośrodka”, „miejsce wykonywania działalności w zakresie OSK”) zasady dotyczące wskazania właściwego starosty w zasadzie nie uległy zmianie. 

Tymczasem zmiana jest zasadnicza. W obecnym stanie pranym istnieje wątpliwość co do tego jaki starosta jest właściwy do prowadzenia rejestru np. w przypadku gdy biuro ośrodka zlokalizowane jest w powiecie X, plac manewrowy w powiecie Y, a jazdy po ulicach odbywają się również na terenie powiat Z. Niektórzy przedsiębiorcy prowadzący OSK w takim przypadku z ostrożności dokonują zgłoszenia co najmniej u starosty powiatu X i Y.  

Ustawa o kierujących pojazdami, w art. 28 ust. 10 jednoznacznie przesądza, że w przypadku gdy część infrastruktury ośrodka szkolenia kierowców, znajduje się na terenie innego powiatu, starosta, dokonując wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców, informuje starostów, na których obszarze działania znajduje się infrastruktura ośrodka, o fakcie dokonania wpisu, przesyłając informację na temat tej infrastruktury i jej lokalizacji. Z tak brzmiącego przepisu można wywnioskować, że to przedsiębiorca wskazuje miejsce prowadzania OSK (będzie to np. siedziba biura). Oczywiście nie może być ono fikcyjne (np. w celu ograniczenia możliwości prowadzenia kontroli).

Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że wyżej cytowany przepis ma zastosowanie w przypadku gdy część infrastruktury OSK a nie całość znajduje się na terenie innego powiatu. Na końcu warto wskazać, że ustawodawca w nowej ustawie definiuje pojęcie infrastruktury przez co rozumie się: salę wykładową, pomieszczenie biurowe,  plac manewrowy oraz  pojazd przeznaczony do nauki jazdy. We wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorca wskazuje m.in. adres ośrodka szkolenia kierowców oraz adresy należących OSK pomieszczeń biurowych, sal wykładowych i placów manewrowych, wraz z określeniem tytułu prawnego oraz dat określających okres, na jaki przedsiębiorca posiada tytuł prawny do tych obiektów.



Wt., 30 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel