Odszkodowanie przysługuje za działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe - z nieruchomości, której podział dokonany został na wniosek właściciela.
W tej sytuacji podstawowe znaczenie ma treść decyzji podziałowej. To na jej podstawie dochodzi do wydzielenia działki gruntu z przeznaczeniem pod drogi publiczne, które stosownie do art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami przechodzą na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca projekt podziału stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. To z decyzji podziałowej musi wynikać, czy działka gruntu została wydzielona pod drogę publiczną, czy też jedynie pod drogę wewnętrzną, która, choć jest ciągiem komunikacyjnym, to jednak nie ma charakteru publicznego.
W sytuacji, w której w wyniku decyzji podziałowej doszło do wydzielenia działki pod drogę, której nie sposób przypisać charakteru drogi publicznej, a która nadal pozostaje we władaniu strony, brak jest podstaw do domagania się przez spółkę odszkodowania na podstawie art. 98 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, a zatem odmowa ustalenia odszkodowania nie narusza tego przepisu.
Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2017 r., sygn. akt: I OSK 1688/15