Skierowanie na powtórny egzamin jest instytucją nadzwyczajną i stosowaną wyjątkowo. Pojęcie "uzasadnione zastrzeżenia" - to wątpliwości powzięte z wiarygodnego źródła i nasuwające duże wątpliwości do kierowania pojazdami. Dyskusja z funkcjonariuszami w zakresie możliwości nałożenia mandatu karnego, nie musi być wystarczającą przesłanką dla skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje. Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 9 listopada 2016 . sygn. II SA/Gl 716/16.
W rozpatrywanej sprawie starosta wydał decyzję o skierowaniu A. K. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy w formie egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii A,B. Podstawę wydania decyzji był wniosek komendanta miejskiego policji, którym wyjaśniono, iż funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego komendy miejskiej zatrzymali do kontroli A.K. w związku z popełnionymi wykroczeniami w ruchu drogowym, w trakcie której, z uwagi na zachowanie kierowcy - ciągle powtarzającego, że istnieją przesłanki uniemożliwiające nałożenie na niego mandatu karnego, policjanci "mieli wrażenie, że sprawca powyższych wykroczeń nie potrafi zrozumieć, co się do niego mówi, a ponadto twierdził, że w jego rozumieniu nie popełnił żadnego wykroczenia, co może świadczyć o elementarnym braku znajomości przepisów ruchu drogowego. SKO podtrzymało decyzję starosty. Sąd uchylił obie decyzje, wskazując m.in., że z przepisów art. 7 i 77 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego wynika jednoznacznie że postępowanie dowodowe jest oparte na zasadzie oficjalności, co oznacza, że organ administracyjny jest obowiązany z urzędu przeprowadzić dowody służące ustaleniu stanu faktycznego sprawy. Przed rozpatrzeniem materiału dowodowego organ jest obowiązany do wysłuchania wypowiedzi stron co do przeprowadzonych dowodów, zgromadzonych materiałów oraz wszystkich zgłoszonych żądań. Z art. 10 Kodeksu postępowania administracyjnego wynika, że ustosunkowanie się do całości zgromadzonego w sprawie materiału , który będzie podstawą do podjęcia decyzji, jest szczególnym, uprawnieniem strony z racji udziału w postępowaniu.
Wskazano również, że zadaniem organu administracyjnego jest takie zebranie w sprawie materiału dowodowego, by uzasadnić spełnienie szczególnych wymogów będących podstawą materialną decyzji. Skutki zaniedbań w zakresie zgromadzenia i oceny materiału dowodowego nie mogą obciążać kierowców.
Orzeczenie jest nieprawomocne.
Źródło: CBOSA