Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Które dokumenty powinny być ostemplowane przy rejestracji z zagranicy?

Które dokumenty powinny być ostemplowane przy rejestracji z zagranicy? fotolia.pl

Które z dokumentów przedstawione do rejestracji powinny być ostemplowane pieczątką "pojazd zarejestrowany" chodzi mi o rejestracje pojazdu z zagranicy dowody rejestracyjne zagraniczne, tłumaczenia, badanie techniczne, czy te wszystkie dokumenty powinniśmy stemplować czy tylko załączyć do sprawy, a stemplować tylko dowód własności?

W tym kontekście należy powołać się na rozporządzenie Ministra Infrastruktury  z dnia 27 września 2003 r z poźn. zmian. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach. Rozporządzenie ma w swojej strukturze załącznik nr. 1 który stanowi instrukcja w sprawie rejestracji pojazdów.

W paragrafie 7 precyzuje się kwestie związane z postepowaniem w przypadku pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

Ustawodawca nakłada na organ dokonania wspomnianej w pytaniu adnotacji po pierwsze jeżeli chodzi o dokumenty celne. Precyzując rozporządzenie stwierdza, że:

zamieszczenia na dowodzie odprawy celnej przywozowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej adnotację o treści: „Pojazd zarejestrowany, Nr rej. ..., data ...”, wpisując numer rejestracyjny i datę rejestracji, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, a dokument zwraca właścicielowi pojazdu, albo sprawdza zamieszczenie na dowodzie własności pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej odpowiedniej adnotacji potwierdzającej spełnienie formalności celnych czyli  adnotację na dowodzie własności pojazdu lub zespołu pojazdów, określającą datę i numer dokumentu celnego, oraz nazwę organu, który dokonał odprawy celnej, w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami. 

Po za pierwsza sytuacją dotyczącą adnotacji ustawodawca precyzuje, że dodatkowo zamieszczana jest ona na jednym z dokumentów, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 6a ustawy prawo o ruchu drogowym tj. (dokument potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, jeżeli samochód osobowy lub pojazd rodzaju "samochodowy inny", podrodzaj "czterokołowiec" (kategoria homologacyjna L7e) lub podrodzaj "czterokołowiec lekki" (kategoria homologacyjna L6e) został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy)

lub

ust. 1b ustawy jeżeli jest zastąpiony oświadczeniem wyspecjalizowanego salonu sprzedaży, że posiada oryginał lub kopię dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od tego samochodu osobowego lub pojazdu) , adnotację o treści: „Pojazd zarejestrowany, Nr rej. ..., data ...”, wpisując numer rejestracyjny i datę rejestracji, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, a dokument zwraca właścicielowi pojazdu.

Dodatkowo należy wspomnieć, że to niejedyne adnotacje, których dokuję urząd. Rejestrując czasowo pojazd zamieszcza na dowodzie własności adnotację o treści: „Pojazd zarejestrowany, Nr rej. ..., data ...”, wpisując numer rejestracyjny pojazdu i datę rejestracji, oraz przystawia pieczątkę organu rejestrującego, wykonuje kserokopię tego dokumentu, dowód własności zwraca właścicielowi pojazdu; w przypadku faktury VAT potwierdzającej nabycie pojazdu, wystawionej w formie elektronicznej, organ rejestrujący dokonuje urzędowego poświadczenia odbioru tego dokumentu oraz sporządza jego kopię w postaci uwierzytelnionego wydruku komputerowego, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Podsumowując organ dokonuje adnotacji (pieczątki) „pojazd zarejestrowany” na dokumentach celnych, dokumentach potwierdzających zapłatę akcyzy oraz podczas rejestracji czasowej na dowodzie własności pojazdu. Ustawodawca nie precyzuje, tym samym nie wymaga dokonywania adnotacji na pozostałych dokumentach podczas przyjmowanych ich do rejestracji pojazdu. 

Sob., 26 Lst. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk