Rozwój nowych technologii, w szczególności Internetu i urządzeń mobilnych, zmienia dotychczasowy wzorzec posiadania na wzorzec współużytkowania. Jednym z ważniejszych zjawisk jest pojawienie się gospodarki współdzielenia i rozwój platform współdzielenia przejazdów, takich jak Uber.
Tak wynika z raportu pt. Inteligentny transport - wpływ na polską gospodarkę przygotowanego przez Instytut Sobieskiego.
Raportowi poświęcone było śniadanie prasowe, które odbyło się 16 września w Warszawie. Stanowiło ono inaugurację Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Jak dowiadujemy się z raportu, jednym z typowych przykładów gospodarki współdzielenia są usługi transportowe, w tym te świadczone za pomocą prywatnych pojazdów do przewozu pasażerów lub wspólnych przejazdów.
Jak dowiadujemy się z raportu, do kluczowych argumentów przemawiających za korzystaniem ze współdzielenia przejazdów zalicza się:
• możliwość zrealizowania większej liczby przejazdów danym środkiem transportu;
• mniejsze zagęszczenie ruchu drogowego i większe bezpieczeństwo komunikacyjne;
• stworzenie alternatywy dla samochodów flotowych;
• mniejszą liczbę pojazdów w ruchu ulicznym;
• niższą emisję spalin, a co za tym idzie – możliwość zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery;
• zwiększenie poziomu komfortu podróży;
• zwiększenie mobilności i możliwości alternatywnego transportu;
• zmniejszenie zapotrzebowania na miejsca parkingowe.
Współdzielenie pojazdów ułatwia m.in. platforma Uber, która łączy kierowców z pasażerami za pomocą aplikacji w smartfonie. W miastach, w których jest obecny Uber, przejazd można zamówić za pomocą aplikacji. Zamówienie jest przesyłane do najbliższego kierowcy. Kiedy przyjmie on zamówienie przejazdu, w aplikacji wyświetlany jest szacowany czas jego przyjazdu do miejsca odbioru. Aplikacja wyśle również powiadomienie tuż przez przyjazdem kierowcy. Od niedawna platforma działa w Polsce. Jej ceny są konkurencyjne.
Jak pokazują wyniki raportu, platforma jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i ich potrzeby współdzielenia.
- Badanie relacji pomiędzy możliwościami oferowanymi przez platformy zarobkowego współdzielenia przejazdów i sytuacją na rynku pracy ich użytkowników wskazują, że rozwiązania z zakresu inteligentnego transportu stanowić mogą potencjalny instrument:
- tworzenia nowych miejsc pracy (w formie elastycznych form zatrudnienia);
- zaspokajania potrzeb życiowych, w tym – poprawy płynności finansowej;
- poprawy sytuacji życiowej wybranych grup społecznych– wynika z raportu.
Wykorzystywanie rozwiązań z zakresu inteligentnego transportu i możliwości oferowanych przez platformy zarobkowego współdzielenia przejazdów stanowić może komplementarne rozwiązanie organizacyjne – w stosunku do systemów publicznego transportu zbiorowego. Z przeprowadzonej analizy wynika bowiem, że:
- miejscem startowym większości zgłoszeń są centra aglomeracji, co oznacza, że dla części użytkowników rozwiązania z zakresu inteligentnego transportu stanowią alternatywę dla publicznego transportu zbiorowego, dla wielu zaś – jego uzupełnienie;
- każda z aglomeracji cechuje się niepowtarzalnymi charakterystykami dotyczącymi zgłoszeń użytkowników, co świadczyć może o zdolności rozwiązań z zakresu inteligentnego transportu do elastycznego reagowania na potrzeby transportowe pasażerów;
- rozwiązania z zakresu inteligentnego transportu uzupełniają siatki połączeń publicznego transportu zbiorowego w szczególności w lokalizacjach gorzej skomunikowanych, a stanowiących generatory ruchu.
Uznaje się zatem, że rozwiązania z zakresu inteligentnego transportu, w tym możliwości oferowane przez platformy zarobkowego współdzielenia przejazdów, stanowić mogą narzędzia:
• tworzenia innowacji technologicznych i nietechnologicznych: biznesowych, społecznych i organizacyjnych;
• poprawy sytuacji życiowej wybranych grup społecznych;
• uzupełnienia publicznego transportu zbiorowego w wybranych jego aspektach.
Z całym raportem zapoznać się można TUTAJ.