16 września rozpoczęła się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Wydarzenie to jest organizowane regularnie od 2002 roku z inicjatywy Dyrekcji Generalnych Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz Mobilności i Transportu.
Między 16 a 22 września w ponad 20 polskich miastach odbędą się imprezy promujące zrównoważony transport, a punktem kulminacyjnym będzie Dzień Bez Samochodu, przypadający tradycyjnie 22 września.
Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Środowiska oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa, a hasłem przewodnim kampanii jest „Inteligentny transport. Silna gospodarka”.
Trend rezygnowania z samochodu, choćby nawet tylko częściowo, na rzecz komunikacji publicznej, roweru czy spacerów staje się z roku na rok coraz bardziej powszechny. Hasło zrównoważonego transportu robi międzynarodową karierę, a większość z nas zdaje sobie sprawę z proekologicznych korzyści, jakie dla środowiska niesie zmniejszenie ilości aut na drogach. Rozważny dobór środków transportu przynosi również korzyści finansowe nie tylko dla gospodarstwa domowego, ale również w skali lokalnej czy gospodarczej kraju.
Rezygnacja z używania prywatnego samochodu to nie tylko logiczne oszczędności w domowym budżecie, ale co nawet ważniejsze – prosta inwestycja we własne zdrowie. Każda forma ruchu, nawet zwykła przechadzka na przystanek autobusowy w drodze do lub z pracy, zwiększa dzienną ilość aktywności fizycznej.
Na temat tegorocznego wydarzenia można poczytać tutaj.