Większość Polaków uważa się za bardzo dobrych kierowców. Jednocześnie jednak nasze środowisko drogowe należy do jednych z najniebezpieczniejszych na świecie. Z pewnością nie wystarczy szybko zmieniać biegi, umieć naciskać na gaz i hamulec oraz kręcić kierownicą - dobry kierowca wcale nie musi posiadać umiejętności rajdowca. Nie wystarczy również dobra znajomość kodeksu drogowego. Zatem, jaki powinien być – jakimi cechami charakteryzować się kierowca, by móc nosić z dumą przymiotnik dobry?
Dobry kierowca powinien być pewny siebie, spostrzegawczy, cierpliwy, ostrożny, posiadać wyobraźnię.
Pewność siebie
Dzięki pewności siebie będziemy w stanie podjąć właściwą decyzję podczas trudnych momentów na drodze. Pewny siebie kierowca wie, jak się zachować, nie martwiąc się, że może myśli nieodpowiednio. Nerwowe ruchy za kierownicą i brak przewidywalności dla innych użytkowników dróg są dużym zagrożeniem. Nie należy jednak mylić pewności siebie z brawurą!
Spostrzegawczość
Dzięki dobrej spostrzegawczości możemy dostrzec szybko to, co dzieje się na drodze i przez to wcześnie zareagować, aby nie doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji.
Cierpliwość
Cierpliwość to kolejna cecha/umiejętność dobrego kierowcy. Przydaje się szczególnie wtedy, kiedy przed kierowcą jedzie zbyt wolno jakiś pojazd, a on nie może go wyprzedzić ze względu chociażby na warunki atmosferyczne panujące na drodze. Cierpliwość sprawdza się szczególnie, kiedy na drodze znajdują się ciężarówki, ale i w każdym dłuższym korku. Niestety wielu kierowców – niecierpliwych kierowców, oprócz fali wulgaryzmów wykrzykiwanych przez uchylone szyby, stwarza wiele niebezpiecznych sytuacje na drodze próbując na siłę zaoszczędzić czas.
Ostrożność
Ostrożność popłaca, dzięki niej jest się w sporym stopniu przygotowanym na niespodziewane sytuację, które powstają na drogach nie z naszej winy. Pamiętajmy, zamiast brawury i chęci pokazania siebie lepszym niż się tak naprawdę jest, lepiej być ostrożnym i w ten sposób panować nad tym, co się dziej podczas ruchu drogowego.
Wyobraźnia
Dobry kierowca zawsze myśli za innych kierowców. Myślenie za innych i stosowanie zasady ograniczonego zaufania może być kluczowe w unikaniu niebezpieczeństwa na drodze. Kierowca obserwuje nie tylko to, co się dzieje przed maską samochodu ale również stara się obserwować i przewidywać sytuację przed samochodem jadącym przed nim. Miejmy świadomość wymiarów oraz osiągów samochodu, którym jeździmy. Pamiętajmy o naturze i prawach Fizyki!
Koncentracja, skupienie
Kierowca powinien wykazywać się dużym skupieniem. Jest wiele czynników rozpraszających uwagę, powinien on umieć wyłączyć się na niepotrzebne bodźce, które zaburzają mu skupienie na drodze.
Dobra orientacja w terenie
Dzięki dobrej orientacji łatwiej jest się dostosować do przepisów i nie gubić w terenie. A jeśli terenu się nie zna, to przed podróżą warto zapoznać się z nim przynajmniej w teorii (mapy, przewodniki, Internet).
Kultura
Kulturalne zachowanie, w tym przepuszczanie innych, usprawnia ruch. Na kulturze nigdy się nie traci, a można zyskać wiele.
Dobry kierowca jest dobry dla swojego auta
Dobry kierowca dba o stan techniczny oraz czystość swojego auta. Wyczyszczony pojazd jest też znacznie lepiej widoczny na drodze – jest bezpieczniejszy.
Pamiętajmy
Umiejętność „dobrego” prowadzenia pojazdu to cecha, której nie nabywa się wraz z momentem uzyskania stosownego dokumentu, ale po wielu dziesiątkach tysięcy przejechanych kilometrów. Człowiek uczy się jeździć samochodem niemal całe życie, zanim staje się dobrym kierowcą popełnia setki błędów.
Miejmy odwagę przyznawać się do swoich słabości, ułomności, miejmy odwagę powiedzieć sobie w czym jesteśmy słabi i nad czym powinniśmy pracować!
Źródło: bezpiecznykierowca.eu, autocentrum.pl oraz forumsamochodowe.pl